Raamatud, mis teevad paremaks investoriks

27. oktoober 2014, 11:39
Raamatud on vaimutoidu allikas
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141027/BORS/141029727/AR/0/AR-141029727.jpg

Palusime Eesti tuntud investoritel, ettevõtjatel ja majandusinimestel reastada kolm lemmikraamatut ning kirjutada juurde väike kirjeldus, miks see raamat esile toodi ning miks võiks ka Äripäeva lugejad sama raamatu vastu huvi tunda.

Kõige lakoonilisema vastuse andis investor Rene Ilves. Tema lemmikraamatud on börsiettevõtete aastaraamatud. "Muid raamatuid ei loe, aega pole," sõnas ta.

Reet Roos

Ärinaine ja poliitik Reet Roos loeb meeleldi Švejki, kuid ka näiteks raamatuid, mis räägivad tõenäosusteooriatest ja karjääriredeli keerdkäikudest.

1. Leonard Mlodinowi „Joodiku jalutuskäik” räägib tõenäosusteooriatest ja sellest, kuidas inimaju petab.

2. Laurence J. Peteri ja Raymond Hulli „Peteri printsiip” räägib sellest, kuidas süsteem soodustab karjääri inimese ebakompetentsuse tasemeni ja kinnistab ebakompetentse töötaja sinna pikaks ajaks.

3. Mihhail Bulgakovi „Meister ja Margarita” või Jaroslav Hašeki „Šveijk” on need mida uuesti ja uuesti üle loen.

Tarmo Tanilas

Swedbanki vanem investeeringute juht ja Äripäeva esseekonkursi „Edukas Eesti” võitja Tarmo Tanilas kiidab Warren Buffetti raamatut, kuid soovitab ka Seppo Saario teost. 

1. Robert G. Hagstrom Jr-i "Warren Buffetti tee" räägib maailma ühe edukaima investori, Warren Buffetti elust ning tema investeerimispõhimõtetest, mis on talle palju edu toonud.

2. Seppo Saario "Saario investeerimisraamat. Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse" on iga alustava investori kohustuslik kirjandus. Autor räägib enda elukogemuse põhjal, mida tuleks investeerimise puhul silmas pidada ning millised on väikeinvestorite kõige tüüpilisemad vead. Raamat on lihtsalt kirjutatud ning selles on palju elulisi näiteid, mis on algajale investorile väga kasulikud ning peaks olema enamikule inimestest mõistetavad ka ilma erialase hariduseta.

3. Edwin Lefevre "Aktsiamänguri pihtimus" on hea raamat selle kohta, kuidas börsil oma tunnetega hakkama saada. Ajad muutuvad, kuid inimeste psühholoogia ja tunded on ikka samasugused.

Alo Vallikivi

LHV maaklertegevuse juht soovitab investeerimisvaldkonnast järgnevaid raamatuid.

1. Seppo Saario "100 igihaljast börsivihjet". Autor on peaaegu kodune Warren Buffett. Pikaajaline investeerimiskogemus on väga loogiliselt lugejatele edasi antud ning näited on lihtsad ja hästi järgitavad.

2. Edwin Lefevre "Aktsiamänguri pihtimus" on klassikute klassik, kus börsil kaupleja kirjutab oma tõusudest ja mõõnadest. Raamatus on tõsielul põhinevad näited,kuidas võita ja ka kaotada miljoneid.

3. Nassim Nicolas Talebi "Juhuse narrid" paneb kahtluse alla pea kõik tuntud investeerimisteesid ning peene huumoriga tögatakse nii kauplejaid, analüütikuid, ärijuhtimise magistreid kui ka ajakirjanikke. Samas ei ole tegemist lahmimisega, vaid väga mitmekihilise kriitikaga.

Jaak Roosaare

Investori ning „Rikkaks saamise õpiku” autori Jaak Roosaare lemmikbiograafia on Warren Buffettist, kuid talle meeldib lugeda ka rattaspordist.

1. Alice Schroederi „The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life“ on ilmselt minu lemmikbiograafia ja ka -investeerimisraamat. Koos märkmetega on rohkem kui 800 lehekülge haaravat lugemist – olen seda vähemalt 4-5 korda lugenud (ideaalne kaaslane jõulupuhkuseks) ja püüan igal aastal uuesti lugeda.

2. Seppo Saario "100 igihaljast börsivihjet". Minu esimene börsiraamat, mis sütitas juba keskkooli ajal huvi aktsiate ja börsi vastu.

3. Villu Zirnaski "Kuidas Eestis rikkaks saada" andis inspiratsiooni "Rikkaks saamise õpiku" kirjutamiseks ja on esimene eestikeelne rikkaks saamise käsiraamat.

Lisaks mainib Roosaare ka teisi raamatuid. Tyler Hamiltoni "The Secret Race" on kõige kaasahaaravam raamat, mida ta on lugenud. "Lugesin kolme päeva jooksul järjest raamatu kaanest kaaneni kaks korda läbi. Kes vähegi Tour de France'i, rattasporti või Armstrongi teab ja armastab, siis kohustuslik lugemine," märkis ta.

Og Mandino "The Greatest Salesman In The World" on tema hinnangul iga müügimehe kohustuslik lugemine hommikul enne tööle minekut.

E.A. Jamesoni "Miljonid ei millestki" sai Roosaare oma 10. sünnipäevaks ja luges väiksena vähemalt 20 korda. "Iga korraga läks raamat paremaks. Tegemist on klassikaliste USA ettevõtjate ja miljonäride elulugudega," kirjeldas ta.

Riina Käi

Tallinna Vesi finantsjuht Riina Käi imetleb ja naudib kirjandust, mis on teravalt ajakajaline, aga selle peaaegu ajakirjanduslikkuseni ulatuva ajastu peegeldusega jõuab meisterliku üldistuseni. „Tahad teada, kes on inimesed sinu ümber, millised hirmud neid vaevavad, millised ajendid tegutsema tõukavad, mis on päris ja mis pinnavirvendus - ära vaata eneseabiõpikusse, vaid alati küsi kirjanikult,” ütles ta.

„Nii kõnetavad mind näiteks Ilfi ja Petrovi "12 tooli" ning kogu Mihkel Muti looming. Üks räägib küll elust NEPi-aegsel Venemaal ja teine Eesti läbilõikest ja muutumistest viimastel aastakümnetel, aga mõlemal juhul paistavad tegelaste rõhutatult olmeliste sekelduste tagant igaviku sarved.” Kui miski õpetab midagi igavikuliste tõsiasjade kohta, on see Käi sõnul alati väärt ka ülelugemist. „Võib-olla on stiili mõttes siis koguni paratamatus satiir ja grotesk, mis neid kirjanikke ja teoseid ühendab, kuid õnneks teeb see lugemise ainult mõnusamaks," lisas ta.

Mikk Talpsepp

Aktiivne investor Mikk Talpsepp ütles, et teda on kõige rohkem mõjutanud vaid üks raamat: Edwin Lefevre 1923. aastal kirjutatud „Aktsiamänguri pihtimus“, mis räägib läbi aegade kõige legendaarsemast börsikauplejast Jesse Livermore'ist, kes on vast ainus börsikaupleja, mitte investor, kes tõusnud maailma kõige rikkamate inimeste hulka. Seda mitte korra, vaid kaks, pankrotistudes enda elu jooksul kolm korda.

"Tema karjääri põhjal õppisin ja järeldasin, et mõistlikum on liikuda samm-sammult eesmärkide suunas ning mitte võtta liiga suuri riske nagu tema. Kiiresti rikastumine on vähe väärt, kui see tähendab selliseid tagasilööke nagu sai Jesse Livermore'i karjäär," kõneles Talpsepp.

Ta kirjeldas, et pärast 1907. aasta börsikrahhi oli Jesse Livermore'i varandus 3 miljonit dollarit (tänapäeva mõistes mõnel hinnangul ligi miljard dollarit). Võrdluseks, läbi aegade kõige rikkamaks peetud John D. Rockefelleri varanduse suurus tema kõrghetkel 1913. aastal oli 900 miljonit dollarit, mida teatud arvutustega võrdsustatakse ca 320-340 miljardi dollariga tänasel päeval.

Jesse Livermore kaotas kogu oma varanduse 1912. aastaks ja jäi võlgadesse, mis küündisid 1 miljoni dollarini. Tal õnnestus laenata 25 000 dollarit ning võlgnike teadmata alustada uuesti börsikauplejana, maksta tagasi kõik võlad ja tõusta 1920ndateks uuesti maailma rikkaimate inimeste hulka. Ta oli n-ö maailma parim aktsiate langusele panustaja ning 1932. aastal küündis ta varandus 100 miljoni dollarini, mida tänasel päeval võrdsustatakse 14 miljardi dollariga. 1934. aasta märtsiks oli ta kaotanud kõik.

"Seda raamatut lugedes ning uurides lisaks Jesse Livermore'i kohta, otsustasin, et õigem tee jõukuse ja rikkuse poole on rohkem Warren Buffetlik, püüdes vältida suuri riske, ning leppida sellega, et jõukuse kogumine võtab aega," tõdes Talpsepp.

Tõnu Palm

Nordea panga peaökonomist Tõnu Palm eelistab nii muusika kui ka raamatute puhul mitmekesisust. „Igas žanris on omad tegijad ning uusi tuleb pidevalt peale. Vastavalt tujule ja meeleolule eelistan vahel lihtsalt head huumorit ning kui aega, siis ajaloolist või silmaringi avardavat kirjandust. Ainult krimiromaanid minu lauale ei mahu,” ütles ta.

* A. Kivirähk (näiteks „Rehepapp”) – tõsiselt hea Eesti huumor mahlases võtmes

* A. Haley (näiteks „Lõplik diagnoos”) on autor, kes teeb ülipõhjaliku eeltööd, et avada lugejale maailma erinevate ametite kogemuste läbi.

* P. Coelho („The Pilgrimage”) – avastusretk enese leidmisesse.  

Alar Tamming

ASi Tavid nõukogu esimees Alar Tamming peab enda lemmikuteks raamatuid, mis avardavad maailmapilti ning aitavad läheneda asjadele teise nurga alt.

1. Ken Wilber "Kõiksuse lühilugu" on raamat, mis pööras paljud mu arusaamised pea peale ja näitas kui piiratult me maailma näeme. Kuni selle raamatu lugemiseni olin ma “kirurgi efekti” võimuses. Teatavasti tundub kirurgile, et kogu maailm murrab ainult jalaluusid ja mulle tundus, et kogu maailm koosneb ainult ärist, rahast ja valuutavahetusest. Peale Ken Wilberi lugemist sain aru, et ma ei teadnud mitte midagi elust ega maailmast.

Lisada võib veel seda et Ken Wilber on 20, sajandi suurimaid mõtlejaid, aga tunnustuse saab ta, nagu ikka eesliinil minejatega juhtub, alles sadakond aastat pärast oma surma.

2. Stefan Zweig – Mulle meeldivad kõik tema raamatud alates “Malenovellist” ja lõpetades Tolstoi, Freudi ja Balzaci biograafiaga. Ega asjata polnud ta möödunud sajandi kolmekümnedatel aastatel maailma enim loetud kirjanik.

Eriti tahan aga ära märkida teose "Inimkonna tähetunnid – 14 ajaloolist miniatuuri", mis oleks pidanud olema kooliõpilaste ajaloo põhiprogrammis, kuid millest ma ei teadnud midagi. Inimkonna tõelised tähetunnid on kahjuks jäänud meie eest varjatuks või kirjeldatakse neid ajaloo õpikutes mõne lausega, ilma et nende süvaolemusse tungitaks.

3. Nassim Taleb “Juhuse narrid”. Kahjuks Nassim Talebi hilisemad ja küpsemad teosed on eesti keelde tõlkimata ja seegi ei jõudnud poodidesse, sest Hansapank, kes raamatu välja andis, jagas seda eelkõige oma klientidele ja raamatukogudele.

See erakordne raamat annab hea ülevaate pangandusmaailmas toimuvatest varjatud protsessidest. Sisuliselt on see raamat kokkuvõte minu kahekümne aasta mõtetest ja järeldustest, mis kujunesid rahandus- ja pangandussüsteemi jälgides, kuid jäid mul sõnastamata. Igale lausele ja mõttele saan kahel käel alla kirjutada ja seda mitte teoreetilises plaanis, vaid oma isikliku kogemuse kaudu. Eriti soovitan seda inimestele, kes soovivad börsil raha teenida. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. October 2014, 11:39

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing