SEB pensionifondid investeerivad Pimcosse

30. september 2014, 13:21
Mis on võlakirjakuninga ootamatu lahkumise tagamaad, seda näitab vaid aeg.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20140930/NEWS/140939959/AR/0/AR-140939959.jpg

Ehkki nii Swedbankil kui SEB pangal on investeeringuid Pimco fondidesse, ei peaks pankade kinnitusel ettevõtte juhi Bill Grossi lahkumist maailma suurima võlakirjafondi tüüri juurest ületähtsustama.

„Pimco ei ole juba aastaid olnud vaid Bill Gross,“ toonitas SEB panga varahalduse fondijuht Vahur Madisson. „Samas Grossi viimasel ajal välja paistnud soovkujutelm endast kui superstaarist ja tema panus fondide investeerimistulemustesse ei olnud juba mõnda aega kooskõlas. Sellega tekkinud sisepinged on nüüd viimaks saanud lahenduse ja ilmselt toonud firmale hoopis kergenduse.“

SEB pensionifondid on panga teatel investeerinud kahte Pimco investeerimisfondi, kuid Bill Gross ei olnud nende fondijuht. Need fondid on Pimco Global Investment Grade Fund ja Pimco Global High Yield Fund. Mõlema fondi meeskonda kuulub üle 40 analüütiku ja hulk portfellihaldureid.

Madissoni hinnangul on Pimco üks autoriteetsemaid võlakirjade fondivalitsejaid, nende investeerimisprotsess on hästi juhitud, omab hulgaliselt ressursse ja koosneb tugevatest ekspertidest. „Mõlemad fondid, kuhu oleme investeerinud, on näidanud ka suurepäraseid ja meie jaoks olulisi tootluse karakteristikuid ning ei ole samas olnud juhitud vaid ühe inimese arvamustest lähtuvalt. Seetõttu peame neid fonde sobivaks täienduseks meie investeerimisportfellidele,“ märkis ta.

Kapitalifirmasse Janus Capital Managementi lahkunud Bill Gross oli Pimco investeeringute juht, koordineerides firma investeeringute juhtimise protsessi ja olles ise ka ettevõtte lipulaeva Total Return Fund fondijuht.

Madissoni teada ei teinud SEB pensionifondides olevates fondides Gross investeerimisotsuseid, ent osales ühe võtmeisikuna Pimco strateegiliste turunägemuste kujundamisel. Investeeringute juhtimine on Madissoni kinnitusel kollegiaalsem ja ei tuginenud vaid Grossi arvamustele, nagu paljudele näib.

Swedbank investeeris Euroopa fondidesse.

Ka Swedbanki investeerimisfondide juhatuse esimehe Kristjan Tamla kinnitusel pole Swedbanki fondid Pimco Total Return fondi kunagi investeerinud ja praeguse seisuga ei ole Swedbanki pensionifondide portfellides mitte ühtegi Pimco fondi.

Küll on tema sõnul Swedbanki fondifond 30 ja 60 investeerinud Pimco eurodes nomineeritud võlakirja fondidesse. Neist esimene, Pimco Euro Bond fond, investeerib peamiselt Euroopa valitsuste võlakirjadesse ja Pimco Investment Grade Credit Bond fond paigutab raha kõrge krediidireitinguga ettevõtete võlakirjadesse.

Tamla sõnul haldab neid fonde Pimco portfellihaldurite komitee ja nende ajalooline tootlus pole olnud otseselt seotud Bill Grossi hallatava Total Return fondiga. „Nii näiteks on mõlemad fondid nii tänavusel kui ka viimase viie aasta jooksul märkimisväärselt löönud vastavaid turuindekseid ja võrreldavaid indeksfonde,“ toonitas ta.

Grossi prognoosid ei läinud täppi.

Erinevalt Swedist ja SEB pangast ei investeeri LHV, Nordea ja Danske pank Pimco fondidesse isegi mitte kaudselt. Danske pensionifondide fondijuhi Märten Kressi sõnul on Bill Grossi kui Pimco kaasasutaja ning ühe peamise kõneisiku ja pikaaegse investeeringute juhi lahkumine firmast selgelt uudiskünnist ületav ja märkimist vääriv.

Kuigi esmapilgul võib tegu olla märgilise tähendusega sündmusega, siis Kressi hinnangul ei mõjuta tervikuna kõnealune lahkumine Pimco äri tõenäoliselt keskpikas perioodis. Meeles tuleb pidada, et Pimco on siiski osake finantskonglomeraadist Allianz ning sellise mastaabiga ettevõtete puhul on fondijuhtimine paljuski meeskonnatöö.

Raha voolab välja.

Sellest hoolimata on neil päevil mitmed Pimco fondid tõsises languses ja teiste seas Deutsche Bank prognoosib, et Grossi lahkumise tõttu võib 2 triljoni dollari väärtuses varasid haldavast võlakirjafondist järgmise kahe aastaga välja voolata umbes 266 miljardit dollarit (210 miljardit eurot).

Raha väljavool Grossi juhitud Pimco Total Return fondist (TRF) algas Kressi sõnul juba 2013. aastal ning peamine põhjus on olnud fondi kesine tootlus ja seda ühtekokku juba pea viimasel viiel aastal.

Näiteks viimase aasta tootluseid võrreldes on investeerimisfondide paremusjärjestust pidava ettevõtte Lipper andmetel ligi 65% võlakirjafondidest näidanud paremat tootlust kui Pimco TRF. „Samas on Gross jätkanud meedias enesekindlaid, kuid valeks osutunud sõnavõtte USA rahapoliitika mõju ja intressimäärade prognooside osas juba aastaid,“ nentis Kress.

Mõju võlakirjaturule väike.

Ehkki LHV fondid ei ole Pimco fondidesse investeerinud, on panga teatel seda teinud LHV kliendid. Panga kommunikatsioonijuhi Priit Rumi kinnitusel on investeeritud summad väga tagasihoidlikud.

LHV Maailma aktsiad fondijuhi Mikk Tarase sõnul tuli Grossi lahkumine küll turule üllatusena, kuid võlakirjaturgu tervikuna see oluliselt ilmselt ei liiguta.

Et Pimco fondid on suured investorid eelkõige USA dollarites nomineeritud võlakirjades ja mõju peaks olema tunda eelkõige sealsel turul, siis europõhistel turgudel ei tohiks ka Allan Marnoti kinnitusel juhi vahetusel erilist mõju olla.

Mitmete Allianzi aktsiat katvate analüütikute hinnangutel on võimalik, et Grossi lahkumise järel lahkub järk-järgult umbes 5-20% Pimco varade mahust. Sellisel juhul võib Vahur Madissoni hinnangul oodata, et Pimco organisatsiooni tulevikule see eriliseks ohuks ei kujune. „Pimco meeskonna pink peaks ka olema piisavalt pikk, et jätkata ilma Bill Grossita.“

Samal ajal, kui Gross teatas läinud nädala lõpus varahaldusfirmaga Janus Capital liitumisest, kahtlustab USA väärtpaberikomisjon (SEC), et Pimco investeerimisjuht on oma börsil kaubeldava fondiga levitanud eksitavat informatsiooni.

Wall Street Journali andmetel on SEC Pimco hinnakujundust uurinud juba mitu kuud ja teiste hulgas on SECi uurijad küsitlenud ka Bill Grossi. Gross ise keeldus asja väljaandele kommenteerimast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. September 2014, 13:21
Otsi:

Ava täpsem otsing