USA surub meelega nafta hinda alla?

20. oktoober 2014, 14:39
Madalad nafta hinnad survestavad Venemaad.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141020/BORS/141029970/AR/0/AR-141029970.jpg

Mõnede analüütikute arvates ei pruugi praegune nafta hinna langus olla tingitud ainult madalast nõudlusest, vaid mängus võib olla ka USA käsi, kes soovib Venemaad niimoodi survestada.

Prantsuse panga Societe Generale globaalsete uuringute juht Patrick Legland ütles CNBC-le, et tal puudub täielik info praegusest olukorrast, kuid teda üllatavad kaks huvitavat kokkusattumust. „On see madalam nõudlus või on USA selgelt oma manöövreid tegemas,” ütles Legland.

„Ma ei ole kindel, et see on madal nõudlus, see võib olla hoopis mingisugune taktikaline käik. Ma ei tea... Olen alati üllatunud sellistest kokkusattumustest,” ütles ta.

Brenti toornafta hind on kauplemas 2010. aasta põhja lähedal ning alates juunist on see kukkunud 25 protsenti. Põhjuseks on ülepakkumine turul ja madal nõudlus. USA on hakanud ise rohkem naftat tootma ning saanud tootmises arvestatavaks konkurendiks Venemaa ja Saudi Araabia kõrvale.

Ameerika Ühendriigid lükkaksid antud juhtumis kindlasti ümber igasuguse hinnamanipuleerimise spekulatsiooni. „Seda on väga raske tõendada,” ütles CNBC-le Standard Banki arenevate turgude juht Timothy Ash. „Olen sellistest spekulatsioonidest juba kuulnud. See on kasulik Läänele, kuna survestab Venemaad.”

Langevad naftahinnad kurnavad nii Venemaa majandust, rubla, kui ka eelarvet. Lisaks kahjustavad Vene majandust ka Lääne kehtestatud sanktsioonid. Hiljuti langetas Rahvusvaheline Valuutafond Venemaa majanduskasvu prognoosi ning reitinguagentuur Moody's kärpis eile Venemaa krediidireitingut.

Business Monitor Internationali poliitiliste riskide juht Yoel Sano ütles, et mängus võib tõesti olla vandenõu. „Üks selge põhjus, miks nafta hinnad langevad, on USA suure pakkumise tõttu. Ma ei tea, kas USA üritab meelega hindu manipuleerida, kuid madalamad nafta hinnad teenivad teatud huve,” ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. October 2014, 14:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing