Eestis tegutseb 5 suitsetamisest loobumise nõustamise kabinetti

Inno Tähismaa 03. jaanuar 2001, 11:26

Aasta algusest kehtima hakanud tubakaseadus toob tööd juurde suitsetamisest loobumise nõustamise kabinettidele, milliseid Eestis tegutseb viis.

Hetkel tegutsevad nõustamise kabinetid on Tartu Ülikooli Kliinikumi Kopsukliinikus, Tallinna Keskhaiglas, Tallinna Järve Haiglas, Tallinna Kivimäe Haiglas ja Tartu Maarjamõisa Polikliinikus.

Dr Ülle Ani Tartu Ülikooli Kliinikumi Kopsukliinikust ja Dr Ruth Sepper Tallinna Keskhaiglast arvavad, et patsientide arvu suurenemiseks ollakse valmis, kuigi kabinette võiks Eestis, kus suitsetab 30% elanikkonnast, olla rohkem.

Tallinna ja Tartu haiglate juurde loodud kabinettides toimub nõustamine tasuta, kasutatavate ravimite eest maksab suitsetamisest loobuja ise.

Projekti 'Tubakast lahti!' juht kopsuarst dr Ruth Sepper räägib, et möödunud aastal käis Tallinna Keskhaiglas umbes 600 inimest, kes soovisid suitsetamist maha jätta. Nõustamine on ainult osa tööst. Palju rohkem tuleb töötada selle nimel, et veenda kopsuhaigeid, kelle haiguse ainus riskifaktor on suitsetamine.

Dr Sepperi ütlust mööda sõltub palju ka sellest, kuidas tööandjad suitsetamisprobleemile reageerivad. Ta näeb ühe võimalusena täita tubakaseadust mittesuitsetamise sätestamist töölepingus. 'Kui keegi ei suitseta, pole vaja ka suitsetamisruume ehitada. Minuga on kontakti võetud sooviga suunata ettevõtte raha suitsetavate töötajate loobumise nõustamisele koos sellest tuleneva ravikulude katmisega,' räägib dr Ruth Sepper.

Enamik kabinettides nõustamisel käijaid on dr Ani ja dr Sepperi sõnul inimesed vanuses 35 - 45, Sepperi kinnitusel mehi mõnevõrra rohkem kui naisi. 'Meeste suitsetamisest loobumise motivatsiooniks on sageli tõdemus, et ei jõuta enam sportida. Harvad pole ka ebameeldivad üllatused voodis ehk potentsiprobleemid,' ütleb Ruth Sepper.

Eestis suitsetab ligi 30% täiskasvanud elanikkonnast, suitsetajate arv tõuseb eelkõige noorukite hulgas. Samas näitavad küsitlused, et 75% suitsetajaist soovivad sellest loobuda, kuid 90% nendest ei tule sellega toime.

Lisainfo internetis: www.suitsetamine.ee , www.hot.ee/not (noortele).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing