05. jaanuar 2001, 00:00

Financial Times: Nii nagu omal ajal sattus Soome liigsesse sõltuvusse kaubandussidemetest Nõukogude Liiduga, mis tõi 90. aastate alguses tõsise majanduskriisi, kardetakse nüüd Nokia kontserni järjest suuremat domineerimist Soome majanduselus.

Nokia arvele langeb üle 20% ekspordist, kolmandik arendus- ja teadusinvesteeringutest ning umbes neljandik läinud aasta 6% majanduskasvust. Peaaegu kõik Soome suurimad maksumaksjad on Nokia palgal ning Helsingi börsil on Nokia osakaal 70%.

Eelkõige pelgavad Nokia vääratust väiksemad allhankijad, riigile analüütikud sedavõrd suurt ohtu ei näe. Majandusuuringute instituudi ETLA arvates ei ole Nokia 5-6% osakaal SKTs ?ülemäära suur?. On isegi hea, et traditsiooniliste paberi- ja metallitööstuse kõrvale on Soome tööstusele tekkinud ka kolmas ?jalg?, millel seista.

Samas paneb Nokia domineerimise kasvule Soome majanduses edaspidi piiri kohaliku kvalifitseeritud tööjõu puudumine.

Financial Times: Investeerimispanga Merrill Lynch sel nädalal avaldatud ülevaate järgi kahanevad USA firmade IT-investeeringud tänavu kõigest 5 protsendile võrreldes läinud aasta 11 protsendiga. See on negatiivne uudis tehnoloogiasektorile, mille juhtfirmade väljavaateid Wall Streeti analüütikud ongi juba asunud alandama.

Euroopa aga jätkab investeerimist, kasvu ennustatakse käesolevaks aastaks sarnaselt läinud aastaga 13%. Number pole aga lõplik, kuna detsembris tehtud prognoosides pole firmad arvesse võtnud majanduskasvu aeglustumist.

Kõige suurem tagasiminek tuleb raporti järgi IT teenuste alal, kus pärast sajandivahetuse probleemist tingitud buumi ennustatakse kasvu aeglustumist 8 protsendile. Enim suurenevad kulutused tarkvarale (19%), millele järgnevad investeeringud riistvarasse (14%) ja kulutused personalile (kasv 10%).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing