Rukki ja nisu hind hakkab jälle tõusma

04. jaanuar 2001, 08:17

Rukki ja nisu hinnad on viimase aasta jooksul taas tõusma hakanud, kuid Eesti põllumehele see suurt leevendust veel ei too, sest vilja kasvatamisele tehtavaid kulutusi hind ikkagi ei kata, kirjutab Postimees.

Kui 1999. aasta lõpus maksti rukkitonni eest Eestis keskmiselt 1300 krooni, mis võis muutuda olenevalt vilja kvaliteedist, siis eelmise aasta lõpuks oli see tõusnud juba 1600 kroonini. Eesti Viljasalve kommertsosakonna juhataja Kaupo Kontkari sõnul hinnatõus tõenäoliselt jätkub.

Kontkari sõnul on vilja hinna tõusu suurust väga raske prognoosida, sest see sõltub suuresti tänavusest viljasaagist. ?Praegu on selge, et Eestis kasvatatav toidurukis siseturu nõudmisi ei rahulda, kuna seda jääb väheks juba külvipinnalt. Saagile mõjub halvasti ka hilja saabunud talv, osa saagist võib hävida,? rääkis ta.

Eesti aastaseks rukkivajaduseks peetakse 40 000 - 45 000 tonni, millest kuni pool tuleb Eesti viljakasvatajatelt.

Kontkari kinnitusel on Eesti Viljasalv, kelle hooleks on riigi viljareservi hoidmine, alustanud juba ka põllumeestega ostulepingute sõlmimist, millega määratakse kindlaks viljatonni hind, mida põllumehed suvel saagi eest saavad.

?Praegustes lepingutes on tonni hinnaks märgitud keskmiselt 1600 krooni, mis võib aga vilja kvaliteedist ja turuolukorrast tingituna natukene ka muutuda,? rääkis Kontkar. Tavapäraselt on see tema kinnitusel siiski samaks jäänud või isegi pisut tõusnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing