09. jaanuar 2001, 00:00

Financial Times: Ehkki Venemaa gaasitarned Euroopasse on seni kulgenud tõrgeteta, on Euroopal alust Moskva gaasipoliitika üle muret tunda. Eriti kui arvestada, et Gazprom katab regiooni gaasitarbest 42% ning edaspidi on plaanis sõltuvust Vene gaasist veelgi suurendada.

Nõukogude Liidu lagunemise järel on gaasitarnetest saanud arvestatav hoob Vene välispoliitikas, mida on tunda saanud nii Ukraina, Moldova kui viimati Gruusia. Ehkki osaliselt on tarnete katkestamine põhjendatav majanduslike motiividega, nt klientide krooniliste võlgadega, on selgelt märgatav poliitiline aspekt. Gruusiaga käivad pingelised läbirääkimised Vene vägede väljaviimise osas ning Moskvale ei meeldi väljavaated Kaspia nafta ja gaasi transportimisest läände Gruusia kaudu Venemaast mööda. Euroopal jääb loota, et 20 aasta tagused USA presidendi Ronald Reagani hoiatused ei realiseeru ja Venemaa hoiab Euroopa suunal poliitika gaasipoliitikast lahus.

Kauppalehti: Euroopa suured kütusekontsernid ei usu nafta hinnaralli kordumisse. Royal Dutch Shell ennustab keskmiseks nafta hinnaks 14 dollarit barrelist ja Briti BP Amoco 16 dollarit. Euroopa pankade hinnaprognoosid jäävad 22?24 dollari piiresse. Põhjuseks muutunud olukord Aasia turul, kus mullu langes suur osa nõudluse kasvust Hiina arvele. Küll ennustavad analüütikud gaasi hinna märgatavat kasvu, mis mullu juba kallines neli korda. Sama jätkub tänavu, kuna USAs ennustatakse külma talve, 70% sealsetest elumajadest on gaasiküttel.

Helsingin Sanomat: Välismaalaste osakaal Helsingi börsil on kasvanud 70%-le. Soomlased leiavad, et on ma-janduslanguse järel lasknud oma kõige väärtuslikumad firmad välismaalastel odavalt üles osta.

Välismaalased seevastu on teinud hea tehingu. Viimase kaheksa aastaga investeeritud 570 mld Eesti krooni (neto) on tänaseks väärt 3,3 triljonit krooni. 90% sellest langeb Nokia arvele, millele panuse teinud investoreist on mõned saanud sajakordset tulu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing