Jõgevamaal kasvatatakse küttimiseks faasaneid

Inno Tähismaa 08. jaanuar 2001, 19:14

Jõgevamaa Pajusi vallas Lahaveres asuva Soo-otsa talu peremees Aare Metting kasvatab oma majapidamises faasaneid küttimiseks, kirjutab homne ajaleht Vooremaa.

?Me kasvatame faasaneid selleks, et turustada neid jahilindudeks. Jahimehed ostavad faasaneid (üks lind maksab 150 krooni) ja viivad nad küttimiseks metsa. Kui faasanitibud kevadel munast kooruvad, saavad nad nelja-viie kuuga täiskasvanuks, nii et sügiseseks jahihooajaks saab neid juba küttida,? rääkis Aare Metting, kes ka ise on jahimees. Tänaseks on Aare Metting küttimiseks müünud 15 faasanit.

Talunik Aare Metting luges möödunud aastal ajalehest, et Raplamaal kasvatab Mahtra riigijahimajandi jääger Raivo Riis faasaneid, Aasia päritolu kanalisi, keda inimene on levitanud kõikidesse maailmajagudesse. Nii ostiski Metting kevadel Raplamaa mehelt 210 jahifaasani tibu. Üldse on looduses levinud üle 50 liigi faasaneid.

Aare Metting ehitas faasanite jaoks 400 m2 aia, mille kattis tugeva kalavõrguga, külgede peale paigaldas aga traatvõrgu. Aia maa-aluse osa kindlustas ta plekiga, et rebased ja kährikud faasanitele kallale ei pääseks.

Faasanite põhitoiduks on odra-, herne- ja nisuterad. Tibusid peab söötma mitu korda päevas, nad vajavad ka jõusööta. Täiskasvanud faasanite jaoks piisab ka sellest, kui neile kas või kord nädalas söök ette anda. Faasanid külma ei karda ja võivad ka krõbedal talvel väljas olla.

Faasanid, kellest eriti kirevate sulgedega on isaslinnud, on ägeda loomuga ja kipuvad sageli kaklema. Kümme faasanit on sellistes löömingutes ka hukkunud. Inimestele kätte faasanid ennast aga ei anna, selgitas Aare Metting. Põhiliselt hoolitseb Soo-otsa talu faasanite eest perenaine Jane Metting.

Praegu on Eestis vähemalt kümme faasanikasvatajat. Euroopa riikidest kasvatatakse kõige rohkem faasaneid Poolas, T?ehhis ja Taanis. Faasanikasvatuse majanduslik tasuvus sõltub eelkõige oskusest turgu leida, ütles Raplamaa faasanifarmer Raivo Riis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing