Soome firmad müüdi ?lama? järel odavalt välismaalastele

08. jaanuar 2001, 10:57

Pärast seda kui Soome parlament kaotas 1993. aastal piirangu välisinvestorite osalusele Soome firmades, on lõviosa Soome börsifirmadest välisinvestorite kontrolli alla läinud.

Tänaseks on välismaalaste osakaal kasvanud 70 protsendile, kirjutab Helsingin Sanomat.

Maailma mastaabis on see rekordiline ning tagantjärele leiavad soomlased, et müüsid oma kõige väärtuslikumad firmad 90. aastatel liiga odavalt. Samas oleks ilma välisrahata ka taoline börsitõus olemata jäänud.

Viimase kaheksa aasta jooksul välisinvestorite investeeritud 214 miljardit marka (570 mld kr) on osutunud tasuvaks. Septembri lõpus oli välisinvestorite omanduses olevate Soome firmade aktsiad väärt 1256 miljardit marka (3,3 trl kr). 90% sellest langeb Nokia arvele, millele panuse teinud investorid on mõned saanud sajakordset tulu.

Majandusseisu paranedes on ka soomlased hakanud välismaale investeerima, kuid seni vähem edukalt. Seitsme jõuka aasta jooksul on välisbörsidele investeeritud 92 miljardit marka (244 mld kr). Septembri lõpus oli soomlaste välisaktsiate väärtus 124 miljardit marka (328 mld kr).

Soome statistikaamet on kokku arvanud ka soomlaste kuuluva vara ? korterite, põldude ja metsade väärtuse, mis suurusjärgult on võrdne kahe Nokiaga, kirjutab HS.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing