11. jaanuar 2001, 00:00

Financial Times: Lääne diplomaatide sõnul püüab Venemaa kindlustada endale Euroopa Liidu laienemisel kaasarääkimise õigust.

?Nad ei suru peale, kuid mainivad seda,? tsiteerib leht üht diplomaati, kelle sõnul ei kavatse Euroopa Liit Moskvale siiski liitumiskõnelustel mingit ?läbirääkija? staatust anda. Järeleandmine lisaks uusi tingimusi ning paneks protsessi veelgi venima.

Venemaa asevälisminister Ivan Ivanov ütles teisipäeval, et Brüssel on Moskvale lubanud laienemise osas ?ametlikke konsultatsioone?.

Venemaale teevad muret Kaliningradi staatus, lihtsustatud viisare?iimi lõppemine ning eksporditurgude kaotus, kui praegustes kandidaatriikides hakkavad kehtima ELi standardid. Venemaa taotleb omale kauplemisel erire?iimi ning tagatist, et praegu kehtivad pikaajalised kaubanduskokkulepped jääksid jõusse ka pärast liidu laienemist. Lisaks taotleb Moskva abi venekeelse vähemuse olukorra parandamiseks Balti riikides, kuid ELi seisukoht on, et selles osas probleeme ei ole.

Dagens Nyheter: Euroopa Komisjon ja eesistujamaa Rootsi saavutasid ELi laienemise osas kompromissi, kus Rootsi pehmendas mõnevõrra oma esialgseid ambitsioone.

Kui varem lootis Rootsi liitumiskõnelused osade kandidaatriikidega eesistumisajal lõpule viia, siis nüüd on välisminister Anna Lindth veendunud, et see ei ole ELi põllumajanduspoliitika ja regionaaltoetuste osas lahendamata küsimuste tõttu võimalik. Samuti loobus Rootsi eesmärgist, et eeloleval kuuel kuul avatakse kõigi kandidaatriikidega kõik läbirääkimiste peatükid. Selle asemel loodetakse niikaugele jõuda mõnede ?teises voorus? kõnelusi alustanud kandidaatidega. Rootsi hinnangul võiksid esimesed uued riigid liitu pääseda 2003. aasta keskel.

Euroopa Komisjon omakorda lubas teha kõik enesest oleneva, et kõneluste tempot tõsta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:00

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing