Venemaa tahab Euroopa Liidu laienemisel sõnaõigust

10. jaanuar 2001, 12:19

Lääne diplomaatide sõnul püüab Venemaa kindlustada omale Euroopa Liidu laienemisel kaasarääkimise õigust, kirjutab Financial Times.

?Nad ei suru peale, kuid mainivad seda,? tsiteerib leht üht diplomaati, kelle sõnul ei kavatse Euroopa Liit Moskvale siiski liitumiskõnelustel mingit ?läbirääkija? staatust anda. Järeleandmine lisaks uusi tingimusi ning paneks protsessi veelgi venima.

Venemaale teevad muret eelkõige Kaliningradi staatus, lihtsustatud viisare?iimi kadumine ning kaubandussuhted praeguste kandidaatriikidega.

Venemaa võib kaotada rea eksporditurge, kuna Euroopa Liit kaitseb kiivalt oma toiduaineteturgu ning tööstuskaupadele kehtivad ranged standardid. Sel moel võib kaduda näiteks turg Vene autodele.

?Venemaa tahab kandidaatriikide ühinemise järel omale erire?iimi,? ütles üks Lääne diplomaat, ?kuid see pole võimalik?. Samuti tahab Venemaa tagatist, et kandidaatriikidega sõlmitud pikaajalised kaubanduskokkulepped jääksid jõusse ka pärast liidu laienemist.

Venemaa asevälisminister Ivan Ivanov ütles teisipäeval ajalehele, et Brüssel on Moskvale lubanud laienemise osas ?ametlikke konsultatsioone?.

Ivanovi sõnul taotleb Venemaa ELi abi ka venekeelse vähemuse olukorra parandamiseks Balti riikides. ELi seisukoht on, et Balti riikidel ei ole probleeme laienemise poliitiliste tingimuste täitmisega, mille hulgas on ka rahvusvähemuste kohtlemine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing