Maaperele tööd ja leiba andnud piimakari hääbub euronõudeis

12. jaanuar 2001, 09:42

Piimatootmise karmistuvad nõuded sunnivad väikelehmapidajaid alanud aastal valima, kas lõpetada piimamüük või paigutada säästud lauda ja lüpsitehnika uuendamisse, kirjutab Pärnu Postimees.

Piimatootmisfarmide ja müüdava toorpiima senistest märksa rangemad hügieeninõuded hakkavad kehtima 1. juulist 2002.

Kui puhtus ja kord laudas on talupere enda teha, siis euronormidele vastavate lüpsiseadmete muretsemiseks ja farmi ?sisekujunduseks? kulub kümneid tuhandeid kroone. Ainuüksi uue piimajahutusseadme eest peab letile laduma kolmkümmend viis tuhat krooni.

?Me vanamehega kahekesi pensionil, meil pole sellist raha kusagilt võtta,? sõnas Koonga valla Kubja talu perenaine Milvi Põntson. Kahest lüpsilehmast ei jätaks ta ühtki oma perele piimatootjaks, sest pensionist söödavarumiskulusid kinni ei maksa.

Kubja perenaise arvates on paberile nõudeid ritta seada väga kerge, kuid katsu sa neid täita. ?Eluaeg oleme lehmi pidanud ja kõrgema sordi piima meiereisse saatnud, nüüd ütleb keegi, et kui jahutajat ei ole, siis pole piim see õige,? nentis Põntson.

Pärnumaa veterinaarkeskuse järelevalvespetsialist piimahügieeni alal Marve Reinsalu tõdes, et lehmapidajail on poolteist aastat aega tootmist kaasajastada.

Reinsalu ütluse järgi on uuendustega üsna edukalt hakkama saanud Vändra ja Tori-Selja kandi väikelehmapidajad, palju lautu on aga tühjaks jäänud Saarde, Tõstamaa ja Häädemeeste vallas ning Oidrema ja Lõpe kandis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing