Teadlased avastasid unegeeni

Inno Tähismaa 12. jaanuar 2001, 13:06

USA teadlased avastasid geeni, mis kontrollib inimese sisemist kella ja põhjustab mõnedel inimestel õhtuti varajast väsimist.

Need inimesed, kes ei saa hommikuti üles, ei pruugi olla samuti laisad, vaid geneetiliselt vastupidise taustaga.

USA Utah Ülikooli teadlased jõudsid geenini, kui uurisid vanematel inimestel esinevat nn unefaasi sündroomi, kus inimesed väsivad õhtul varem ja ärkavad hommikul väga vara. Lisaks vanematele inimestele esinevad samad tunnused ka noorematel inimestel.

Need on inimesed, kelle on väga raske muuta oma magamisharjumusi ja peavad üleval püsimiseks tarbima stimuleerivaid aineid nagu kofeiin ja nikotiin. Muidu lähevad nad juba õhtul kell 7 magama ja ärkavad varahommikul (öösel) kell 2.

Teadlased avastasid, et sellistel inimestel on muteerunud geen nimega hPer2. Seda geeni pole varem avastatud. Samuti võib muudatus geenis põhjustada hommikust väsimust.

Inimese sisemist kella sätib organism iga päev vastavalt päikese tõusule ja loojumisele. Muudatus selles süteemis kallutab kõrvale ka kella. Unega tegelevad arstid on hälbeid varem korrigeerinud nii, et sundinud patsiente olema õhtul kaua üleval, näidates neile öösel eredat valgust.

Teisalt võib selline kõrvalekalle olla ühiskonnale kasulik, kuna see tagab osa inimeste ärkveloleku ajal, mil kõik teised magavad.

Allikas: BBC

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing