16. jaanuar 2001, 00:00

Taloussanomat: Veel 1990. aastate algul töötas Soome toiduainetööstuses 56 000 inimest. Kolmandik töökohtadest kadus siis, kui Soome toiduainefirmad tegid ümberkorraldusi Euroopa Liitu astumiseks 1995. aastal. Viimastel aastatel on selles tööstusharus töökohti kadunud aastas 2-3% ja eelmise aasta lõpul oli neid järel 38 000. Tänavu kaob sellest veel protsendi jagu.

Uue hoobi toiduainetööstusele võib anda lehmahullustõbi, mis on kahandanud järsult liha tarbimist ning võib Soome lihatööstustele maksma minna kuni 1,04 miljardit Eesti krooni ja vähendada nende rentaablust, tõdeb Soome toiduainetööstuse liidu esimees Pekka Hämäläinen.

Tema sõnul on töökohtade kärpimise tarve eelöeldust veelgi suurem, kuna järjest kasvab hinnakonkurents ja suurenevad kulud. Praegu ületab pakkumine nõudlust ning kaubanduse minek suurfirmade kätte on suunanud hindade arengut tööstusele ebasoodsalt, leiab ta.

Toiduainetööstus on suuruselt Soome neljas tööstusharu, mille toodangu üldväärtus oli tunamullu 126,6 miljardit Eesti krooni.

Financial Times: Pühapäeval Jaapanis Kobe linnas toimunud 25 Euroopa ja Aasia riigi rahandusministrite kohtumisel kiitsid eurooplased ühisraha euro väärtusi ja ennustasid, et kiiresti tugevnev euro saavutab USA dollariga pariteetsuse üsna pea. Nad ergutasid Aasia riike piirkondlikule majanduskoostööle, mille tulemuseks oleks oma rahaliidu loomine.

Kohtumisest osavõtjad olid seisukohalt, et viimastel nädalatel on maailmamajanduses suurenenud ohumärgid eriti seoses USA majanduse kiire jahtumisega.

Kõigele vaatamata ennustasid rahandusministrid Euroopale tänavu head majandusaastat ning Aasiale majanduste kindlat toibumist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing