Eesti briketiturg kahaneb

19. jaanuar 2001, 15:33

Eesti kaks peamist briketitootjat kurdavad, et Eestis tarbitakse kütteks järjest vähem turbabriketti ning tootjad müüvad üle poole toodangust välismaale.

Pärnumaal tegutseva Tootsi Turvas ASi tootmisdirektor Jaan Animägi sõnul tootsid kümme aastat tagasi Eestis briketti Tootsi, Sangla ja Oru turbakombinaadid kogumahus 400 000 tonni aastas, kusjuures kõik see müüdi siseturule. ?Nüüd jääb toodang alla 100 000 tonni aastas, kusjuures 50-70 % sellest läheb ekspordiks,? ütles Animägi.

Tootsi Turvas ASi tootmisdirektor ei osanud öelda, miks briketitarbimine kodumaal on vähenenud. ?Tänavu jaanuaris pole me Eestis üldse müünud, ma ei saagi aru, millega me senised tarbijad kütavad?? imestas Animägi.

Tartu lähedal tegutseva Sangla Turvas ASi juhataja Rait Abrase sõnul on ilmselt hakatud kasutama rohkem muid kütuseid, kaasa arvatud elekter. ?Kuid kui maagaasi megavatt-tund on laialdaselt kasutatavate vedelkütuste omast neli korda odavam, siis brikett on omakorda gaasist tunduvalt odavam. Ma usun, et seetõttu ei kao kohalike kütuste roll kuhugi,? sõnas Abras.

Abras tunnistas samas, et briketi kasutamine on töömahukas ning üsna kulukas on ka piirkondlike vedelkütuste või gaasikatlamajade ümberehitamine kohalikele tahkekütustele.

Oma rolli briketitootmisel on turu olemasolu lootuses taastanud ka Ida-Virumaa. Kunagise Oru turbakombinaadi asemel käivitas briketitootmisüksuse OÜ Kiviõli Keemiatööstus, mille tegevjuht töötas kunagi Oru turbakombinaadis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing