Kohtla-Järve reoveepuhastussüsteemi renoveerimine maksab 470 miljonit

19. jaanuar 2001, 17:32

Täna arutati keskkonnaministeeriumis Kohtla-Järve amortiseerunud reoveepuhasti renoveerimise projekti, mille jaoks osa raha loodetakse saada Euroopa Liidu ISPA programmist.

Viiendik Eesti reostuskoormusest tuleb Kohtla-Järve piirkonnast, seetõttu on sealse reoveepuhasti renoveerimine ülitähtis. Piirkonda kuuluvad ka Jõhvi ja Kiviõli linn ning ümberkaudsed vallad, mis kasutavad samuti puhastusseadmeid. Suure koormuse seadmetele annavad mitmed keemiatööstusettevõtted.

Keskkonnaministeeriumi veeosakonna juhataja Marko Tuurmanni sõnul kujutaks piirkonna reovee puhastamata jätmine endast nii kohaliku kui ka rahvusvahelise kaaluga ökokatastroofi. Varem AS Kiviterile kuulunud puhasti uuendamine seiskus 1999. aastal. Valmis suudeti ehitada kaks järelsetitit.

Amortiseerunud on ka piirkonna kanalisatsioonitorustikud, mistõttu kanalisatsiooni tungiv pinnasevesi põhjustab reoveepuhastussüsteemide ülekoormust.

ISPA taotluse ettevalmistamisega tegeleva Taani firma Ramboll konsultandi Eghert Danieli sõnul oleks tehniliselt otstarbekam puhastada korraga kogu regiooni tööstus- kui ka olmereoveed. Projekti on haaratud Jõhvi, Ahtme, Kohtla-Järve, Kohtla-Nõmme, Püssi ja Sonda omavalitsused.

Rambolli arvestuste kohaselt kuluks kompleksse reoveepuhastussüsteemi (koos kogumissüsteemidega) ehituse pikaajaliseks investeeringuks kokku 470 mln krooni, millest reoveepuhasti renoveerimise orienteeruv maksumus oleks ligi 130 mln krooni. Renoveerimistöödega plaanitakse ühele poole saada 2005. aastaks.

Tuurmanni sõnul on projekti raames plaanis puhastada ka poolkoksi- ehk tuhamägedelt nõrguvad reostunud sademeveed ja arendada reoveesettekäitlust. Kogu reoveepuhastuse projektlahenduse erinevad alternatiivid vajavad põhjalikku läbikaalumist.

Projekti rahastamiseks on planeeritud lisaks EL ISPA fondile veel omavalitsuste, riigieelarve ning ettevõtete vahendeid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing