Kohtusõda riigi vastu hukutab Ilmarise tehast

22. jaanuar 2001, 08:27

Pikk pankrotiprotsess Ilmarise ja Eesti riigi vahel on viinud infarktini tehase peadirektori Toomas Talvingu, võtnud kindlustunde töötajatelt ja pannud välispartnerite kannatuse proovile, kirjutab Postimees.

ASi Ilmarine juhtkond ja neid esindavad advokaadid HETA büroost näevad Tallinnas Mustamäe tee alguses asuva suurte maade ja majadega 140aastase Ilmarise pankrotiprotsessis firma hävitamist, selle taga aga erastamisagentuuri sõnamurdlikkust.

Samuti Tallinna maksuameti endise direktori Aivar Soola kurja kätt ja Tallinna linnakohtuniku Ele Liivi erapoolikust.

Riigi esindajad ei tunne endal mingit süüd ja väidavad, et on miljonilistes maksuvõlgades siplevat Ilmarist igati aidanud ega ole seadust rikkunud.

Ilmarist esindav vandeadvokaat Üllar Talviste peab 1994. aasta juunis erastamisagentuuri ja Ilmarise Eesti soost tehnilise intelligentsi vahel sõlmitud ostu-müügilepingut tähelepanuväärseks, sest riik lubas külmutada firma kohustused - võlgade viivised - 2004. aasta juulini.

'Viiviste külmutamise pärast ju firma ostetigi,' väidab Talviste. 'Aga siis ütles riik maksuameti kaudu, et külmutamine pole juriidiline termin ja maksuseadus ei luba seda. Nii et las maksavad. See oli riigi sõnamurdlik ja nurjatu käik.'

Ilmarise ajutise pankrotihalduri Toomas Saarma detsembrikuiste arvutuste kohaselt on firma riigile võlgu üle 47 miljoni krooni, mis ületab kahekordselt tema ligi 25 miljoni krooni suuruse vara väärtuse.

Ilmarise juhid, peadirektori kohuseid täitev kommertsdirektor Tiit Kaska ja nõukogu esimees Jaan Saarse, näevad firma hukutamises ka konkreetseid süüdlasi - Tallinna maksuameti eksjuhi Soola ja eelmise aasta lõpus vallandatud maksude sissenõudmise osakonna juhataja Jaak Ungro sihipärast kokkumängu pankrotihalduritega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing