WSJ: vaeste riikide medõed rändavad massiliselt

24. jaanuar 2001, 12:00

Vaestest riikidest pärit meditsiiniõdede tööleminek arenenud riikidesse on muutunud massiliseks, kirjutab tänane The Wall Street Journal.

Selline tööjõu vaba liikumine on tekitanud olukorra, kus vahendajad on mõnikord jätnud terved haiglad ilma kõikidest oma õdedest, ütleb James Buchan, maailma tervishoiuorganisatsiooni WHO nõunik.

Et Aafrika riikidest pärit meditsiiniõed teenivad arenenud riikides ligi 20 korda rohkem kui oma kodumaal, on see tekitanud tõsise probleemi vaesemate riikide tervishoiusüsteemi jaoks.

Kanada õed on massiliselt läinud tööle USAsse, sundides Kanada haiglaid omakorda otsima tööjõudu Suurbritanniast. Jamaical tekitas õdede eksport nii suure probleemi, et riigi valitsus palus Suurbritanniat mitte anda nende õdedele töölube.

Ameerika õdede liit kardab, et lähiaastatel teravneb õdede puudus ka USAs, mis on juba praegu suurim meditsiiniõdede importija. USA kongress hakkab käesoleval aastal arutlema eelnõud lihtsustamaks USA viisade andmist välisriikide õdedele.

Euroopas on õdede puudus suurim Suurbritannias, Iirimaal ja Hollandis. Suurbritannia, kus juba praegu töötab palju Lõuna-Aafrikast pärit õdesid kavatseb alustada Hiina valitsusega läbirääkimisi Hiina õdede impordi üle Suurbritanniasse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing