Jaak Leimann peab kohalikke ja välisettevõtteid sama riskantseiks

26. jaanuar 2001, 17:37

Endise majandusministri, praeguse Tallinna Tehnikaülikooli organisatsiooni ja juhtimise professori Jaak Leimanni arvates sõltub Eestis tegutsevate ettevõtete edukus teadusmahukusest, mitte kohaliku või väliskapitali domineerimisest nendes.

Kas välisinvestorite ettevõtted on Eestis riskantsemad kui kohalikul kapitalil põhinevad?
Ma ei arva, et välisinvestor on ebastabiilsem kui kohalik investor. Kõik sõltuvad turust. Samamoodi tegutsevad kõik, kes on orienteeritud ekspordile, ühtemoodi.

Mis teeb Eesti välisinvestoritele atraktiivseks?
Eesti on atraktiivne ja ei ole ka. Oleme ühest küljest Euroopa ääremaa ja ebastabiilse Venemaa kõrval.
Teisalt on Eesti Ida-Euroopa piirkonnas parimaid investeerimiskohti. Meil on hea majanduslik kliima, poliitiline stabiilsus, kõrged rahvusvahelised reitingud.

Kui suurt rolli välisinvesteerijate ja välismaiste allhangete pakkujate seas mängib Eesti madal palgatase?
Kahtlemata on Eesti üks atraktiivsuse põhjusi praegu ka madal palgatase. Aga palju käsitööd nõudvate protsessidega ettevõtetes on palgatase ja sotsiaalmaksu suurus juba tunduvalt kõrgem kui mõnedes Kagu-Aasia riikides ja seetõttu võivadki Euroopa suurtöösturid hakata vaatama rohkem sinnapoole. Selles mõttes oli meile Aasia majanduskriis kasulik, et sinna ei tahetud investeerida ja investeeriti meile.

Kui ka suur osa Eesti tekstiilitööstusest teeb allhankeid Läände, siis millist väljapääsu näete meie elatustaseme tõustes siinse tööstusmahu säilimiseks?
Rohkem peaks hakkama kasutama mõistust, andma toodetele teadusmahukust. Tuleb edendada oma kaubamärke, niivõrd kui see on muidugi kalliduse tõttu võimalik. Üldiselt tuleb väärtustada rohkem insenere ja tehnikaõpet. Sama teed on läinud meie eeskujud Iirimaa ja Soome.

Kas välisinvesteeringuid tuleks kuidagi reglementeerida, seada neile tingimusi ja piiranguid?
Milleks? Hea, kui needki investorid tulevad. Eesti vajab välisraha, sest kohalik keskmine Eesti inimene ei suuda investeerida.

Millised tegevusalad on teie arvates Eestile perspektiivsemad?
Ühte-kahte ala ei saa nimetada. Töötlevast tööstusest pean perspektiivsemaiks näiteks mööbli-, masina- ja aparaaditööstust. Keemiatoodetega on tulevik segasem. Vähem perspektiivi on toiduaine- ja tekstiilitööstusel.
Investeeringuid on vaja infrastruktuuri ja transiidi arendamiseks. Perspektiivi oleks veel info- ja geenitehnoloogial ning turismil.
Üleöö on raske väga suurt hüpet oodata, arendada tuleks juba päevakorras olevat, näiteks tselluloosi- või autotehase rajamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing