29. jaanuar 2001, 00:00

Taloussanomat: 1999. a oli Soome firmade käibest 54,6 miljardit krooni seotud Hiinaga. Soome tööstuse ja tööandjate keskliidu (TT) värske prognoosi kohaselt peaks aastaks 2004 see summa kahekordistuma, mis tähendab, et Hiina möödub olulisest kaubanduspartnerist Prantsusmaast ja tõuseb USA, Saksamaa, Rootsi ja Suurbritannia järel suuruselt viiendaks Soome ekspordipartneriks.

Nokia tegi tee lahti ja nüüd on Soome firmad üksteise järel tunglemas Hiina turule. Põhiliselt püüavad suuremad Soome kontsernid ? Nokia, Outokumpu, Metso jt ? Hiinas tootmist käivitada. Otsene eksport oli mullu 10 kuuga 16,9 miljardit krooni. Soome otsesed välisinvesteeringud Hiinasse 1999. a olid 1,56 miljardit Eesti krooni.

Kauppalehti: Euroopa Komisjoni (EK) harukordne sekkumine Euroopa Liidu (EL) suurima majanduskasvuga Iirimaa majanduspoliitikasse on tekitanud asjatundjate seas vaidluse, kas sekkumine oli õigustatud või silmakirjalik. Teatavasti hoiatas EK Iirimaad majanduse ülekuumenemise pärast ja tegi ELile ettepaneku soovitada Iirimaal eelarvepoliitikat muuta.

Paljudes ELi liikmesriikides arvatakse, et piisanuks suulisest manitsemisest. Suurtest riikidest oli eriti Saksamaa soovituse andmise poolt. Osa peavad Saksamaa käitumist silmakirjalikuks, kuna Saksa maksusoodustused, mida samuti tõlgendati tsüklilisust soodustavateks, äratasid eelmisel aastal Brüsselis samuti poleemikat, kuid Saksamaale hoiatust ei järgnenud.

Euroopa Komisjon lükkas ümber väited, nagu oleks tal Iirimaad kui väikest riiki kergem rünnata. EK toonitas, et kõigil riikidel, sõltumata suurusest, tuleb ühisest majanduspoliitikast kinni pidada. EK soovis rõhutada, et soovitus ei ole formaalne nõue, vaid et seda kavatsetakse rakendada kõigi riikide suhtes, kui nad mingil moel võivad ohustada eurotsooni tasakaalu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing