Praha börsil surm silme ees

29. jaanuar 2001, 15:50

Iga sulgemiskell võib Praha börsil jääda viimaseks, kirjutab Reuters.

Börs, mis kunagi oli Ida-Euroopa suurim, on kriisis. Börsi liikmete arv on kahanemas, käive on madal ja börsile uue väärtpaberi lisandumist pole toimunud viimase viie aasta jooksul.

Üks prestiizhikamaid börsiliikmeid ? ABN Amro teatas sel kuul, et ta lahkub turult. ABN Amro teade järgnes kolme väiksema maaklerfirma börsilt lahkumisele möödunud aasta lõpul, mis alandab veelgi börsi atraktiivsust.

2001. aasta algul oli börsil 44 liiget võrreldes aastataguse 71ga, trend on analüütikute sõnul jätkuvalt kahanev.

Tsehhi aktsiaturg oli kunagi regiooni suurim turukapitalisatsiooni poolest, kannustatuna erastamisväärtpaberite teel erastamisest, mis tõi osalusi pea 2000 firmas üleöö tekkinud aktsionäride kätte.

Välisinvestorid hoiavad eemale seoses turu mitteläbipaistvusega ja kehva regulatsiooni tõttu.

Olukord muutuks üleöö, kui Volkswagenile kuuluva kiiresti areneva Skoda Auto aktsiad börsile tuleks.

Praegu on börsil valida kahe telekomi, kahe panga, elektritootja, keemiagrupi ja sigarivalmistaja aktsiate vahel, mida võiks nimetada liideraktsiateks.

Möödunud aasta esimese kvartali viimasel kauplemispäeval oli käive 2 miljardit Tsehhi krooni (840 mln Eesti krooni), tavapärane keskmine käive oli 14 mln dollarit (235 mln krooni), mis on tuntavalt madalam Budapesti 30 mln dollarist (505 mln krooni) rääkimata Varssavi 100 mln dollarist (1,7 mld krooni).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing