Põlevkiviõli tarbijad kahtlustavad kartellilepet

30. jaanuar 2001, 17:58

Mitu põlevkiviõli tarbiva katlamaja omanikku ja kütuste ümarlaua esimees peavad võimalikuks hinnakokkulepet põlevkiviõli tootjate vahel, kuna paljudel katlamajadel ei ole võimalik teist kütust kasutada.

Tapa ühe soojatootja ASi Paargu juhataja Hiilo-Adolf Teeääre sõnul on Viru Õlitööstus, Kiviõli Keemiatööstus ja Narva Elektrijaamade õliüksus ?raudselt kokku leppinud.? Teeääre sõnul kinnitab seda õlitootjate sarnane hinnatase ning ka hindade liiga vähene langemine hoolimata põlevkiviõli hinda mõjutava masuudi maailmaturu hinna ja dollari vahetuskursi alanemisest.

?Näiteks kui Soomes langes eelmise aasta detsembris katlamajade kütteõli hind kuu ajaga ligi 30%, siis meil langust ei olnud,? ütles Teeääre.

Ka masuudi maailmaturu (Rotterdami sadama) hind langes novembri lõpust detsembri lõpuks üle 20%. Eesti põlevkiviõlitootjad on oma hindu endi sõnul kujundanud just masuudi maailmaturu järgi, põlevkiviõli hind on masuuditonni omast paarisaja krooni võrra odavam.

MTÜ Kütuste Ümarlaud juhatuse esimehe Aleksander Johansoni sõnul soosib põlevkiviõli turustamist Eestis võrreldes masuudiga ka valitsuse poolt läinud suvel vastu võetud määrus, mille kohaselt uutes kvaliteedinormides ei kajastata enam põlevkiviõli ja raskete naftaõlide (masuudi) kaubakoodi.

?See tähendab, et Eestisse naftaõlisid importida enam ei saa ja seda kasutavate katlamajade alternatiiviks jääb ainult Eestis toodetud põlevkiviõli,? ütles Johanson.

Kütuste Ümarlaua juht lisas, et nii kütuste tootjad kui hulgimüüjad võivad otseseid hinnakokkuleppeid sõlmida, kuid ?meil ei suudeta kartellikokkuleppeid tõestada?.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing