Soome hindab ELi laienemise mõju tagasihoidlikuks

01. veebruar 2001, 14:15

Euroopa Liidu laienemine ei raputa Soome majanduse alustalasid ega too massilist odava tööjõu sissevoolu, leiab Soome valitsuse, ettevõtluse ja ametiliitude esindajatest moodustatud komisjon eile avaldatud raportis.

Küll aga toob see kaasa Soome liikmemaksu kasvamise ? hinnanguliselt kolme miljardi marga võrra (neto) ? mille põhjuseks on erinevused kandidaatriikide ja praeguste liikmesmaade tulutasemes. Samuti võib oodata praegu Brüsselist saadavate abirahade kärpimist.

Majanduses on oodata konkurentsi kasvamist põllumajandustoodete, toiduainete, teenuste ja transpordi alal. Samuti ennustatakse konkurentsi kasvu rõivatööstuses ja ehituses. Soome IT- ja metsatööstusele avab laienemine seevastu uusi võimalusi.

Tööjõu sissevooluks hindab Soome maksimaalselt 5000 inimest aastas.

Soome ametiliidud leiavad aga, et mõju Soome tööturule on raportis alahinnatud.

Esiteks pole arvestatud konkurentsi kasvust tekkivat mõju ning praegust 6?10kordset palgavahet, leiab Soome ametiliitude ühendus SAK.

?Samuti pole raportis arvestatud uute liikmesriikide ? Soome puhul eelkõige Eesti ? muutumist maksuparadiisideks, mis ohustavad pikemas perspektiivis Soome ühiskonna heaolu,? ütles Matti Viialainen SAKst ajalehele Helsingin Sanomat, pidades silmas sotsiaalkindlustussüsteemi rahastamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing