Toiduohutuse büroo alustab reide märgistamata geenitoitude leidmiseks

06. veebruar 2001, 10:03

Hoolimata seadusest, et aasta algusest peavad Eestis müüdavad, geneetiliselt muudetud maisi või sojat sisaldavad toiduained olema märgistatud vastava viitega, ei leia tarbijad pakenditelt sellekohaseid selgitusi.

Põllumajandusministeeriumi toiduohutuse büroo juhataja Kairi Ringo sõnul alustatakse varsti reide märgistamata geenitoidu avastamiseks. Esmajärgus kontrollitakse piiril sisseveetavat kaupa, hiljem ka juba poelettidel olevaid tooteid.
Geneetiliselt muundatud maisi võivad sisaldada paljud maisihelvestel baseeruvad hommikutoidud. Lisakas maisi- ja sojajahutoodetele leiab meie poelettidel tõenäoliselt geneetiliselt muundatud köögivilju, õlisid ja püreesid. Näiteks aitavad kalageenid tomatitel-maasikatel külmale paremini vastu panna, samuti lülitatakse köögiviljadel tihti välja vananemist kontrolliv geen, et vili transpordile vastu peaks ja kauem poeletil värske seisaks.

Pole tõestatud, et geenitoit kujutaks inimesele ohtu. Samas võib mõnede teadlaste arvates geenitoit põhjustada allergiate ägenemist (nt kui pähklile tundlik inimene sööb mõnda köögivilja, mis sisaldab pähkligeene) ja mõjuda erinevalt medikamentide toimele. Geneetiliselt muundatud toidu osakaal on ameerika toidukaupluste lettidel ligi 70 %, ameerikas on tehtud ka kõige rohkem uuringuid geenitoidu mõjust inimesele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing