Rapsi kasvatamine kogub populaarsust

07. veebruar 2001, 08:11

Lisaks tavapärasele teraviljale on Eesti põllumehed viimastel aastatel hakanud ühe enam kasvatama õlitootmises kasutatavat rapsi. Hoolimata rapsi külvipinna suurenemisest, ei suudeta õlitööstuste vajadusi praegu siiski rahuldada, kirjutab Postimees.

Statistikaameti andmetel oli rapsi mullune kasvupind 29 000 hektarit ning kokku kasvatati rapsi ligi 38 tonni.

1999. aastal kasvatati rapsi aga 24 200 hektaril ning saagikus oli toona ühe hektari kohta 1,3 tonni.

Tartumaal asuva Haage talu peremehe Andres Härmi sõnul on rapsi kasvatamine Eestis küllalt perspektiivne ala, kuid seni piirab selle kasumlikkust väike saagikus.

?Saagikuse kasv seisab selle taga, et siiani pole veel suudetud leida meile sobivaid rapsisorte ning vähe on investeeritud ka maasse,? lausus Härm.

Enamiku Eestis kasvatatavast rapsist ostab praegu kokku Jõgevamaal Painkülas õlitootmisega tegelev Werol Tehased. Werol Tehaste juhatuse esimehe Raul Kastani sõnul ostsid nemad mullu talunikelt kokku umbes 85 protsenti siinsest toodangust. ?Ülejäänud raps müüdi peamiselt välismaale, kuid osa talunikke kasutab selle ka ise ära,? lausus ta.

Ka Kastan peab rapsikasvatust Eestis perspektiivseks alaks, kuna tegemist on väga hea vahekultuuriga, mida on hea muu teravilja kõrval kasvatada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing