Keskerakonna teade välisriikide saatkondadele (tõlge, muutmata kujul)

Inno Tähismaa 14. veebruar 2001, 13:26

Järgneb Keskerakonna eile välisriikide saatkondadele saadetud ingliskeelse teate tõlge muutmata kujul:

Ekstsellentsid,

Eesti Keskerakonnal on au veelkord avaldada oma lugupidamist kõigi sõbralike riikide ja organisatsioonide kõrgetele esindajatele. Me oleme veendunud, et Teie muljed meie maast, mis on alati avatud positiivsetele väljakutsetele, on parimad.

Seetõttu on käesoleva sõnumi sisu ka meie endi jaoks ebamugavust tekitav, kuid kujunenud poliitilises olukorras peame me oluliseks informeerida Teid otse oma erakonna seisukohtadest.

Ekstsellentsid,

Me loodame, et te olete informeeritud nädalalehes Kesknädal (7. veebruaril 2001) avaldatust, mis käsitleb suurima opositsioonierakonna juhi Edgar Savisaare pildi tulistamist grupi inimeste poolt, kelle hulgas oli ka peaminister Mart Laar, tema nõunikud, Kaitsejõudude ohvitserid, turvamehed ja teised. Intsident leidis aset Eesti Kaitsejõudude rajatises Võrumaal 1999. aasta mais. Eesti-taolises väikeriigis on paratamatu, et fakt, mis on algselt teada vaid kahele-kolmele inimesele, muutub mõne nädala jooksul avalikuks. Esimesed kuuldused Võrumaal toimunud intsidendist levisid koheselt, kuid lugu tundus sedavõrd uskumatuna, et isegi ajakirjanikud eelistasid mitte võtta ette tõe väljaselgitamist. (Eelmisel nädalavahetusel tuli avalikuks, et mõned ajakirjanikud olid juhtunust teadlikud, kuid eelistasid sellest vaikida.)

Praegu areneb skandaal kiiresti. Valitsusmeelsed jõud ja meediakanalid üritavad esitada intsidenti mitte kuigi tõsisena. Samas on ilmne ? tänu TV 3 ajakirjanike tööle ? et peaminister Mart Laar valetas, kui ta intsidendist rääkides tulistamist täielikult eitas. Me hindame kõrgelt Vabariigi Presidendi seisukohta, kes koheselt nõudis uurimist, mis puudutas kaitseväelaste osalemist intsidendis. On jätkuvalt raske ette kujutada, et Eesti Keskerakonna liidri pildi tulistamine leidis aset peaministri ja kõrgete kaitseväelaste juuresolekul.

Alates 1999. aasta parlamendivalimistest on praegused koalitsioonierakonnad viinud läbi avalikult vaenulikku kampaaniat Keskerakonna ja selle liidri vastu. Nüüd oleme esmakordselt saanud teadlikuks kaitseväelaste otsesest osalemisest või vähemalt viibimisest selliste sündmuste juures.

Eelmainitu tõttu oli informatsioon intsidendist meie jaoks väga murettekitav. Meie kindel seisukoht on, et kõigi intsidendis osalenute tegevusele tuleb anda hinnang ja sündmuse organiseeriad tuleb avalikustada.

Arvestades olukorra tõsidust, otsustas Eesti Keskerakond nõuda parlamendi uurimiskomisjoni moodustamist, et intsidendi asjaolud välja selgitada.

Meil on heameel informeerida Teid selle teemaga seotud arengutest.

Siiralt Teie
Toomas Alatalu
Eesti Keskerakonna välissuhete sekretär

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing