Eesti saatis kahtlase loomasööda tagasi

16. veebruar 2001, 08:15

Hullulehmatõve kartuses on Eesti veterinaar- ja toiduamet piiripunktidest viimase aasta jooksul tagasi saatnud sadu tonne loomasööta, mille tegelik koostis ja päritolu on äratanud kahtlust, kirjutab Postimees.

Eilegi seisis Muuga sadamas kolm Hollandist meritsi siia toodud konteinerit, mille veterinaar- ja toiduameti piiriteenistus on käskinud lähteriiki ehk siis Hollandisse kohe tagasi saata.

Hollandist, mis on üks paljudest BSEd ehk hullulehmatõbe tunda saanud riikidest, tellitud konteinerites oli nii sigadele kui ka veistele mõeldud sööta ning söödakontsentraati. Kolmes konteineris oli seda kokku ligi 60 tonni.

Veterinaar- ja toiduameti piiriteenistuse direktor Vladimir Razumovski rääkis, et näiteks kahes hiljaaegu Muugale jõudnud konteineris pidanuks dokumentide järgi olema loomset ainet mittesisaldav sööt.

Samas selgus, et seal on kalajahu ning probleemide vältimiseks otsustati neid mitte riiki lasta.

?Kui paberites polnud juba märgitud seda, et tegemist on kalasöödaga, siis kuidas oleksime saanud kindlaks teha, et seegi õige on,? osutas Razumovski. ?Samuti poleks keegi suutnud kontrollida, et see sigadele mõeldud sööt oleks just nende, mitte veiste nina ette sattunud.?

Põllumajandusministeeriumi veterinaar- ja toiduosakonna juhataja kohusetäitja Hendrik Kuuse arvates on selline samm ainuõige, sest põhjanaabrite soomlaste kogemused annavad põhjust kartmiseks.

Nimelt oli Soomes alles hiljaaegu juhus, kus riiki püüti kalajahu sildi all sisse tuua hoopis lihakondijahu, mida veistele antakse.

Razumovski märkis, et tagasisaatmise juhtumeid pole siiski viimasel ajal enam palju olnud, sest kõik teavad juba ette, mis neid piiril ootab. Ühe Saksamaalt 40 tonni loomasööta tellinud ettevõtjaga käis amet aasta tagasi ka kohut ja võitis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing