Euroopa väärtpaberiturul valitseb kafkalik ebaefektiivsus

16. veebruar 2001, 13:04

Kui Euroopa Liit tahab võetud tähtajaks ehk 2005. aastaks luua finantsteenuste ühisturu, peab oluliselt lihtsustuma seaduste vastuvõtmise kord ning järelevalve, järeldas Euroopa Komisjoni ülesandel olukorda uurinud nn ?tarkade meeste? komisjon.

?Praegu valitseb Euroopa väärtpaberitul Kafkalik ebaefektiivsus, mis kahjustab nii tarbijaid, investoreid, ettevõtteid kui valitsusi,? ütles komisjoni juht, Belgia ökonomist Alexandre Lamfalussy eile Brüsselis raportit tutvustades.

Raportist selgub, et üksi järelevalve osas tegutseb Euroopa aktsia- ja võlakirjaturgudel praegu 40 erinevat organit erineva võimu ja pädevusega. Tulemuseks on barjääride rägastik ning äärmiselt killustatud turg.

Komisjoni kaks peamist muudatusettepanekut on luua seadusandluse kiirendamiseks ja järelvalve koordineerimiseks Euroopa tasandil kaks vastavate volitustega komiteed.

?Tarkade meeste? ettepanekutel on suur toetus Euroopa finantssektoris ning valitsusjuhtide seas, mistõttu ELi Stockholmi tippkohtumiselt märtsis on oodata konkreetseid otsuseid.

Efektiivset ning piiranguteta finantsturgu on muuhulgas tarvis Euroopa pensionikapitali tootlikkuse tõstmiseks, kirjutab Rootsi majandusleht Dagens Industri. Riigipiire ületava pensionituru puudumine koos pensionifondide investeeringutele seatud piirangutega on üks põhjusi, miks Euroopa pensionikapitali tootlus USA-le alla on jäänud. Ajavahemikul 1984?1998 oli keskmine tootlus USAs 10,5%, Euroopas 6,3%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing