Tartu Veevärk plaanib väetismuda müüki

16. veebruar 2001, 08:23

Tartu Veevärk tahab hakata kevadel müüma reoveepuhasti mudajääkidest laagerdatud komposti, mida on veevärgi laoplatsile kogunenud tuhandeid tonne, kirjutab Tartu Postimees.

Tartu reoveepuhasti juhataja Harri Terase sõnul settib reoveepuhastis igal aastal ligi 10 000 kantmeetrit ehk üle 8500 tonni jääkmuda. Mitu aastat aunades laagerdunud, puukoortega segatud esimesed mudakogused on kompostina müümiseks valmis.

?Kui me kuhjaks sette prügilasse, tuleks veetarbijail kanda lisakulutusi sette veoks ja ladustamiseks,? selgitas Terase. ?Pealegi on Eesti negatiivse välismajandusbilansi juures mõttetu importida kunstväetist, kui taimedele saab hankida toitaineid siitsamast.?

Harri Terase sõnul näitavad tehtud analüüsid, et Tartu reoveepuhasti vähese happesusega kompostis on palju taimetoitaineid, lämmastikku ja fosforit, kuid vähe raskmetalle.

?Komposti kasutamist võib takistada vähene teadlikkus,? tõdes Terase. ?Peljatakse, et kompost sisaldab midagi sellist, mis inimestele enam kunagi kasutamiseks ei kõlba, lagunematuid tööstusjääke ja haigusetekitajaid.?

Komposti hinda pole Tartu Veevärk veel paika pannud.

Tartu tervisekaitsetalituse direktor Sirje Raud kinnitas, et reoveest saadud komposti müük on lubatud, kuid selle eel peab veevärk võtma ussimunaproovid ning esitama analüüside tulemused tervisekaitsele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing