Kasvav palk ei ohusta Eesti konkurentsivõimet, väidab Äripäev

20. veebruar 2001, 15:05

Järgneb kokkuvõte Äripäeva paberväljaande homsest juhtkirjast.

Eile tegi statistikaamet teatavaks eelmise aasta IV kvartali keskmise palga tõusu -aastaga 10 protsenti 5279 kroonini. Analüüsikeskused, nt Eesti Pank, on avaldanud muret palga liiga kiire kasvu pärast, mis võib seada ohtu Eesti konkurentsivõime.

Äripäeva arvates aitab palga tõus kaasa ühiskonna tervenemisele, suuremale sotsiaalsele õiglusele ega kujuta täna Eesti konkurentsivõimele ohtu.
Raske on uskuda, et veel 1999. aastal said 41% töötajatest kuus palka vähem kui 1500 krooni.

Konkreetsed palganumbrid uute töötajate värbamisel olenevad siiski nõudmisest ja pakkumisest tööjõuturul. Eesti konkurentsivõime võib kannatada saada kohalike erialaspetsialistide puudumise tõttu, mistõttu tuleb neid sisse tuua, ja üsna kallilt. Seetõttu on palgaerinevused, mis on ametiühingute alalise kriitika objekt, suured ja kasvavad ilmselt veelgi. Eelmise aasta IV kvartal toob siiski ka tasakaalustava näite, et põllumajanduses kasvas palk kiiremini kui liidril, finantsvahendusel.

Inflatsioon ei mängi enam palgatõusus rolli, aga aastane majanduskasv 7,5% peaks andma piisava aluse edasiseks palgatõusuks. Äripäev on selleks aastaks prognoosinud majanduskasvu kiirenemisest, tööviljakuse tõusust ja ümbrikupalkade vähenemisest 15protsendilist keskmise palga tõusu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing