Presidendil jääb loss laiendamata

21. veebruar 2001, 07:58

Lennart Meri idee ehitada Kadrioru presidendiloss suuremaks võib läbi kukkuda, kuna muinsuskaitsjad ja arhitektuuriteadlased ei anna ilmselt luba lossi külalisriigipeade residentsi rajamiseks, kirjutab Eesti Päevaleht.

?President tahab sisuliselt muuta seadust, sest see hoone on arhitektuurimälestisena kaitse all ja tema kohta käivad erikohtlemise reeglid,? ütles kunstiteadlane Krista Kodres.

Kodres juhib muinsuskaitseinspektsiooni juures asuvat ehitismälestiste nõukogu, kes peab andma hinnangu sisearhitekt Mait Summataveti juurdeehituse projektile. Neobarokses stiilis ehitatud presidendilossi külge mõeldud residentsi on Summatavet kavandanud samuti neobaroksena.

Krista Kodrese väitel läheb taoline rekonstrueeriv arhitektuur vastuollu muinsuskaitse tänapäevaste põhimõtetega. ?Tänapäeval üritatakse teha ausalt ja mitte imiteerida olemasolevat,? lisas ta. Teisalt on arhitekti improviseeriv lähenemisviis Kodrese sõnul küsitav tervikliku Kadrioru lossiansambli puhul.

?Igasugune juurdeehitus oleks siin tasakaalu ja harmoonia rikkumine,? lisas ta.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Kalle Jürgensoni sõnul ei usu ta, et president haritud inimesena läheks vastuollu muinsuskaitse seisukohtadega. Kuna taolise residentsi järgi on vajadus olemas, võiks presidendilossi vastas asuva väliskunsti muuseumi anda presidendi kantselei käsutusse, pakkus Jürgenson.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing