Kraft: hinne Eesti pangandusele on tugev neli pluss

23. veebruar 2001, 10:57

Kui 5-punktisel skaalal hinnata olukorda Eesti panganduses, siis millise hinde te panete?

<pilt#VahurKraft.jpg#Vahur Kraft: meie pankadel on head ja tugevad omanikud#150#188#0>

Eesti Panga president Vahur Kraft: ?Ma kindlasti paneksin tugeva nelja plussi. Alati ei saa öelda, et kõik on ideaalne, aga ma arvan, et meie pangandussektor on väga heal tasemel. Meie kliendid tunnevad end turvaliselt tänu sellele, et meie pankadel on head ja tugevad omanikud, neil on hea kapitaliseeritus, hea likviidsus. Seda ei ütle ma mitte seepärast, et peaksin ise saba kergitama ? väga positiivse hinnangu on ju andnud välismaised eksperdid läbi reitinguagentuuride nii pankade kui Eesti riigi kohta tervikuna reitinguid tõstes. Ka Rahvusvaheline Valuutafond viis läbi spetsiaalse pangandussektori analüüsi, kus Eesti panganduse olukord ja kogu regulatiivne olukord sai väga hea hinnangu. Rahvusvahelised eksperdid on nii öelnud ja seepärast ma julgen küll öelda, et me tõesti seisame pangandusturu osas väga hästi.?

Millised aspektid vajaksid siis parandamist, et hinne oleks 5?
?Võib-olla võiks parem olla see, et erinevad pangad võiksid omada natuke ühtlasemat turuosa. Praegu on selgelt kaks panka teistest ees. Asi pole mitte selles, et kõik võiksid omada väikest tükki, aga turuosad võiksid olla veidi võrdsemalt jaotunud. Praegune olukord ei ole samal ajal mitte negatiivne, aga ideaalpildis võiks siis olukord selline olla.?

Millist rolli näeb keskpank endal olevat?
?Keskpanga pilk peab olema ette suunatud. Eks seegi on olnud ettevaatav pilk, et me peame kaasama strateegilisi investoreid pangandussüsteemi tugevdamiseks. Selles osas tundub mulle, et keskpank on tugev, ükskõik milliste probleemidega me ei tegeleks. On ka oluline, et keskpanga sellist ettevaatavat rolli aktsepteeritaks. Kui me midagi ütleme, siis konkreetses ajasituatsioonis võib see ehk tekitada küsimusi, kuid silmas tuleb pidada, et keskpanga vaade on esiteks alati konservatiivne ja teiseks ettevaatav.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing