Kinnisvarafirmad: kriisikartusel puudub alus

23. veebruar 2001, 11:35

Kinnisvaraspetsialistid lükkavad ümber Ühispanga presidendi Ain Hanschmidti väite, nagu seisaks Eesti kinnisvaraturg suure pakkumise ja vähese nõudluse tõttu krahhi äärel.

Hanschmidt väljendas kolmapäeval kartust, et 1992. aasta pangakriisi ja 1998. aasta börsikriisi järel võib tänavu Eestit tabada kinnisvarakriis. ?Vanalinnas maksab korter praegu 30 000 krooni ruutmeeter, mis on 3?4 korda üle ehitushinna,? iseloomustas panga president oma kartuste tagamaid. ?Nagu ka mujal maailmas on olnud kinnisvarakrahhe, nii tuleb see ka Eestis. Ja see tuleb siis, kui buum läheb nii suureks, et ehitushinna ja müügihindade vahed küünivad neljakordseks.?

Seda, millal Eesti kinnisvaraturg kuristiku servale jõuab, ei soostunud Hanschmidt siiski ennustama. ?Kindel tunnusmärk sellest on see, kui hinnad on meeletult laes, kui olemasolevad rahavood ei taga enam hindu, mida küsitakse.?

Kinnisvarafirma Uus Maa analüütik Ain Kivisaar märkis, et vanalinna tippkorterite ja ehitushindade suur vahe näitab siiski vaid pakkumise-nõudluse vahekorda turul. ?Hinnaga 30 000 kr/m² on müüdud suhteliselt vähe väga unikaalseid ning haruldasi kortereid, vanalinna üldine hinnatase on oluliselt madalam,? kinnistas Kivisaar. Kivisaare sõnul maksavad korteriostjad vanalinnas peamiselt unikaalsuse ja aastasadadega tekkinud hõngu, mitte ehituseks kasutatud kivide ja segu eest. ?Suure hinnadiferentsi tõttu ei mõjuta tipphinnad turu üldist hinnataset, mistõttu ei tasu selles otsida ka läheneva kriisi märke,? lausus ta.

Ka Balti-Ameerika Ettevõtlusfondi eluasemelaenu juht Airi Pajo kinnitas, et elamu ehitusmaksumus ja turuväärtus on täiesti erinevad mõisted ning lubamatu on neid omavahel segi ajada.

Lähemalt saab Ühispanga ennustatavast kinnisvarakriisist lugeda 26. veebruari Äripäeva kinnisvararubriigist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing