PM: presidendi kõne oli kui isalik manitsus

26. veebruar 2001, 08:09

Presidendi kõne oli kui isalik manitsus, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Presidendi kõnet Eesti riigi aastapäeval ootab avalikkus põnevusega ning kuulab tähelepanelikult. Oli see ju Lennart Meri viimane kõne presidendina riigi sünnipäeval ning aasta jooksul, mis meid eelmisest vabariigi aastapäevast lahutab, on juhtunud piisavalt palju, mis võimaldas presidendil üles astuda kui elukogenud rangel pedagoogil.

Ootused ei luhtunud. Küllap tabasid paljud Lennart Meri kõnet jälgides end tundelt just kui oleksid nad taas klassijuhataja tundi sattunud.

Rahvas võõrandub valitsusest ja parlamendist, kuidas vältida poliitikute muutumist arengu piduriteks, Eestis kasvab sotsiaalne ebavõrdsus ja tööpuudus, mitmed valitsusliidu poliitikud on kui lapseeas jäljekütid jne, jne - presidendil oli hulk küsimusi ja vastused, nagu ta ütles, on kõik meie käes.

Loodetavasti jätkub president Meril piisavalt enesekriitilist mõtlemist, sest paljud vastused on ka tema käes. Seda vaatamata sellele, et Eesti pole tõesti presidentaalne riik. Valitseva peaministri avalik noomimine osalemise eest nn pildiskandaalis näitab, et Lennart Meri on õigel teel.

Ajaloolasest president ei saanud oma kõnes mööda minna ka meie vastuolulisest ajaloost, mis kogu oma mõtlemapanevas keerukuses võimendub tänu tänasele. Üha süvenev vastutustundetus juhtida valitsust ummisjalu telefoni teel tekitab selliselt mängleva kergusega valu ja nõutust paljudes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing