28. veebruar 2001, 00:00

Financial Times: Suurbritannias puhkenud suu- ja sõrataud võib saada katalüsaatoriks ELi ühtse põllumajanduspoliitika CAP reformimisel, mis on aastaid soosinud intensiivset põllumajandust. Bloki põllumajanduseelarve 40 mld eurost läheb praegu suur osa toetusteks suurfarmidele ja agrotööstusettevõtetele. See on loonud tingimused haiguse kiireks levikuks.

Suurte kulude ja põllumeeste sissetulekute järsu vähenemise kõrval võib taudi levik minetada Euroopa hea maine ning bloki tulusatest eksporditurgudest ilma jääda. ?Hullu lehma kriis meil juba on. Kui siia uus kriis otsa tuleb on tegu katastroofiga,? ütles ELi talunike ühenduse Copa peasekretär Risto Volanen. CAPi reformi pooldajad taotlevad üleminekut ökoloogilisele väiketootmisele. Viljelusmeetodite muutus tähendab toiduainete kallinemist ning viimaste kümnendite põllumajandusarengu mahakandmist.

Kauppalehti: Soome Pohjolan Voima tegevjuht Timo Rajala hoiatab läheneva kriisi eest Skandinaavia energiamajanduses. ?Nii jätkates oleme paari aasta pärast samas olukorras kui Kalifornia praegu. Kui energia tarbimine kasvab ja uusi tootmisvõimsusi ei lisandu, ei saa tulemus olla muu kui tarbimise piiramine ja hinnatõus,? ütles Rajala. Põhjala riigid suutsid veebruari alguse pakasepäevade ajal kriisi vältida vaid tänu hoolikaile ettevalmistustele ja õnnele, leiab Rajala.

Rekord löödi Soomes 5.veebruaril, mil energianõudlus tõusis võrgus 13 200 megavatile. Kesk-Euroopast ja Venemaalt tuli juurde importida 3000 megavatti.

Financial Times: Poola ettevõtlus vajab kiiresti reaalintresside ja maksukoorma alandamist ning tööturu reformi, et ära hoida ?katastroofi?, toonitab Poola eraettevõtjate konföderatsioon pöördumises riigi seadusandjatele.

Inflatsiooni ohjamiseks ülikõrgele tõstetud laenuintressid pärsivad ettevõtete investeeringuid ja halvavad kodumaist nõudlust, ahvatledes teisalt riiki lühiajalist kapitali, mis zlotti tugevdades vähendavad Poola kaupade konkurentsivõimet.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing