Indrek Kald 01. märts 2001, 00:00

GPRS-mobiilside loob mobiiltelefoni püsiühenduse internetiga ning üle GPRSi saab kasutada WAPi, mille kasutamiskiirus sel juhul samuti kasvab, teatas EMT infojuht Kaja Pino.

"EMT tahab olla GPRSi rakendavate operaatorite esimeses laines," ütles EMT arendus- ja tehnoloogiadirektor Tõnu Grünberg. "GPRS annab võimaluse valmistuda tuleviku kolmanda generatsiooni (UMTS) süsteemi rakendamiseks, kuna GPRS sarnaneb nii andmeedastusviisi kui ka teenusloogika osas UMTSile," selgitas ta.

Seetõttu nimetataksegi GPRSi teise põlvkonna GSMi järel mobiilside 2,5 põlvkonnaks. Esimene põlvkond oli analoogside (Eestis NMT).

GPRS-võrgu näol on tegu GSM-võrgu edasiarendusega ning GPRSi saab hakata kasutama kogu EMT GSM-võrgu levialas. "Klientide mure, et GPRS jõuab kõigepealt ainult Tallinna südalinna ning sealt alles vähehaaval teistesse linnadesse ja maakohtadesse, on alusetu," märkis Grünberg.

EMT GPRS-võrgus on andmeside kiirus on kuni 13,4 kbit/sek kõnekanali kohta. Saavutatav kiirus sõltub kasutatava mobiiltelefoni võimalustest. EMT testides kasutatud Motorola Timeport 260 toetab kuni kolme kõnekanali üheaegset kasutamist, saavutades andmeside kiiruseks kuni 40,2 kbit/sek.

Ericssoni poolt esitletud GPRS-mobiiltelefon R520m hakkab toetama kuni nelja kõnekanali üheaegset kasutamist ehk kiirusi kuni 53,6 kbit/sek. See on kiirus, millega surfab praegu internetis enamik kodukasutajaid.

Lähitulevikus prognoositakse GPRS-võrkudes kiirusteks 19,2-50 kbit/sek kõnekanali kohta ning pikemas perspektiivis suurenevad kiirused kuni 115kbit/sek kõnekanali kohta.

GSMiga võrreldes on erinevus mobiilse andmeside eest maksmise põhimõtetes: praeguse kõneminuti asemel maksustatakse GPRS-võrgus üldjuhul edastatud ja vastuvõetud andmete mahtu.

GPRS teenuste hind maailmas kõigub 15-252 Eesti kroonini megabaidi eest. Nende andmete põhjal maksaks ühe A4 mahus tekstifaili, mille suurus on orienteeruvalt 4 KB, edastamine hinnavahemikus kuuest sendist ühe kroonini.

Kommertskasutusse jõuab EMT GPRS käesoleva aasta teisel poolaastal. Teenuse hinda ei oska EMT hetkel veel prognoosida.

"Nii nagu WAP sai algusjärgus iroonilise tõlgenduse Where Are the Phones, saab ka GPRSi osas kasutajate jaoks tõenäoliselt kõige suuremaks probleemiks mobiiltelefonide nappus," ütles Grünberg.

Hetkel on müügile jõudnud GPRS-mobiiltelefonid Motorolalt, Mitsubishilt ja Sagemilt. Prototüüpi on esitlenud Ericsson, aasta lõpuks on lubanud oma GPRS-mobiiltelefoniga välja tulla Nokia.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing