Kuulsa Saksa kirjastaja poeg tahab Eesti purjekat

28. veebruar 2001, 08:18

Saaremaal seisva legendaarse purjelaeva Vanemuise Saksa suurärimehest omaniku järeltulija soovib jahivrakki endale, et see maha müüa, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Nõuan igal juhul, et Vanemuise karkass kuuluks mulle,? kinnitas kuulsa Saksa kirjastaja Julius Springeri 91aastane poeg Rudolf Vanemuise päritolu saladuse lahendanud Soome ajalehe Ilta-Sanomat ajakirjanikele. ?Juriidiliselt on mul selleks õigust.?

Kunstikaupmees Rudolf Springeri sõnul ei suuda ta tõenäoliselt jahti ise korda teha ning seetõttu kavatseb ta Vanemuise vraki sobiva hinna eest maha müüa.

Samas peab Springer veel omandiõigust tõestama, sest Vanemuist peab enda omaks ka Tallinna Kalevi jahtklubi.

?Ausalt öeldes kuulen ma Springeri poja sellisest seisukohast esimest korda,? ütles Kalevi jahtklubi kommodoor Aare Kööp. ?Ma ei usu, et Springer saab seda asja nii lihtsalt võtta. Vanemuine ei ole mingi Saksamaalt röövitud sõjasaak, vaid see anti sõjast tekkinud kahjude katteks.?

Vanemuine oli pikka aega Kalevi jahtklubi uhkus. Kui see merd sõidaks, siis oleks Vanemuine ka praegu Eesti suurim purjelaev. Merel pole Vanemuine käinud juba 20 aastat.

Algselt Albatros V nime kandnud purjekas jõudis Eestisse 1947. aastal. Tõenäoliselt oli see osa Vene sõjasaagist ning Eestis sai alus nime Vanemuine.

Soome ajakirjanikud Sakari Nupponen ja Kimmo Kiimalainen selgitasid välja, et ajaloolise purjeka lasi enne Teist maailmasõda ehitada Saksa suurkirjastaja Julius Springer. Julius Springerile kuulus ettevõte, millest kasvas välja tänane Axel Springeri hiigelkirjastus Saksamaal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing