13 000 inimest ähvardab tasuta arstiabist ilmajäämine

28. veebruar 2001, 08:05

Kui riigikogu uue ravikindlustuse seaduse eelnõu praegusel kujul vastu võtab, kaotab järgmisest aastast ligi 13 000 inimest õiguse tasuta arstiabile, kirjutab Eesti Päevaleht.

Haigekassa ei maksa eelnõu järgi uuest aastast kinni ravikindlustusega isiku ülalpidamisel oleva abikaasa ravi kulusid. Tasuta raviteenustest ilmajäämine ähvardab pikaajalisi töötuid, koduseid naisi ja paljusid kodus lapsi kasvatavaid emasid.

Eelmise aasta lõpus elas Eestis 18 444 kindlustatu ülalpeetava abikaasa staatuses inimest. Hüvitist saaksid neist edasi ligi 5000, kes olid kas alla kolme-aastaste väikelaste või kolme või enamat alaealist last kasvatavate perede emad. Haigestumise korral jääks näiteks ravikindlustuseta ema, kes on loobunud tööle minekust, et hoolitseda kahe eelkooliealise lapse eest.

Mehi on ülalpeetava abikaasa staatuses umbes 4000 ? nad on kas ilma tööta või töötavad ?mustalt? ning nende naised on kindlustatud.

Haigekassa juhatuse esimehe Maris Jesse sõnul on eelnõu võimalikud piirangud tasakaalus plussidega. Haigekassa tahab kindlustatute ringi laiendada laste arvel. Praeguse 18 eluaasta asemel hakkaksid noored ravikindlustust saama 19aastaseks saamiseni.
Jesse sõnul pakub eelnõu neile, keda enam kindlustatutega ei võrdsustata, võimaluse vabatahtlikuks ravikindlustuseks.

?Ennast vabatahtlikult kindlustada saab kas haigekassa või mõne kindlustusseltsi juures,? ütles Jesse. Mittetöötaval täiskasvanul või tema abikaasal tuleks ravi saamiseks maksta igas kuus summa, mis moodustab 13 protsenti Eesti keskmisest palgast. Praeguse keskmise palga juures tähendaks see perekonnale kuus 686 krooni ja aastas 8232 krooni suurust väljaminekut.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing