06. märts 2001, 00:00

Kauppalehti: Euroopa Liidu (EL) energeetikavolinik Loyola de Palacio valmistab ette direktiivi eelnõu, mille järgi ELi elektrienergia turg avaneks tööstuse jaoks konkurentsile juba 2003. aastast. Kaks aastat hiljem saaksid elektrienergia müüjat vabalt valida ka kodumajapidamised. Gaasiturg avaneks ettepaneku järgi tööstusele vastavalt 2004. ja eratarbijatele 2005. aastast.

Direktiiv on jätk eelmisele seadusele, mis nõudis 1999. aastaks elektrienergia turu avamist vähemalt kolmandiku võrra. Nii on 15 liikmesriigi elektrienergia turud tänaseks rohkem või vähemal määral avatud, kuid pole tekkinud ühtsete reeglite järgi toimivat siseturgu.

Financial Times: ?veitslased lükkasid nädalavahetusel referendumil tagasi ettepaneku alustada lähiajal Brüsseliga läbirääkimisi ?veitsi võimaliku astumise üle Euroopa Liitu. Ettepaneku vastu oli 77% ja poolt vaid 23% vastanutest. Kaotuse suurus näitab, et ?veitslaste entusiasm ELiga koostööks on palju väiksemaks jäänud kui veel 1992. aastal, mil Euroopa Majandusühendusega ühinemise vastu hääletas 50,3% elanikkonnast.

Referendumi tulemus vähendab tõenäosust, et 7,1 miljoni elanikuga ?veits vähemalt eeloleval kümnel aastal blokiga ühineda võiks. Negatiivselt poolelt teeb see ?veitsile ilmselt raskemaks Euroopa Liidult erandite väljakauplemise, näiteks osalemise Schengeni koostöös, ning võib viivitada blokiga sõlmitud lepingute ratifitseerimist.

Helsingin Sanomat: Euroopa Liidu laienemisest arvatav tööjõu sissevool praegustesse liikmesriikidesse saab olema palju väiksem kui kardetakse, leiab Euroopa Komisjon oma sel nädalal avalikustatavas raportis. Esimestel aastatel arvatakse tööotsijate hulk ulatuvat 70 000?150 000le, mis koos pereliikmetega teeks 330 000. Kolmekümne aasta pärast elaks Ida-Eurooplasi praegustes ELi maades 3,9 miljonit võrreldes praeguse 830 000ga.

Tulijatest kaks kolmandikku asuks elama Saksamaale. Aprillis esitab Euroopa Komisjon oma seisukoha sellest, kas uute liikmete vastuvõtmisel Kesk- ja Ida-Euroopast tuleks tööjõu vabale liikumisele kehtestada ajutist piirangut või mitte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing