?veitslased ütlesid EI Euroopa Liidule

05. märts 2001, 10:26

?veitslased lükkasid nädalavahetusel toimunud referendumil ülekaalukalt tagasi ettepaneku alustada lähiajal Brüsseliga läbirääkimisi ?veitsi võimaliku astumise üle Euroopa Liitu.

Ettepaneku vastu oli 77% vastanutest ja poolt vaid 23%.

Referendumi selline tulemus vähendab oluliselt tõenäosust 7,1 miljoni elanikuga ?veitsi ühinemisest blokiga vähemalt eeloleval kümnendil, kirjutab Financial Times.

Kaotuse suurus näitab, et ?veitslaste entusiasm ELiga koostööks on palju väiksemaks jäänud kui 1992. aastal, mil Euroopa Majandusühendusega ühinemise vastu hääletas 50,3% elanikkonnast.

?veitsi majandusseis on parem kui mitmes ELi riigis ning rahvas leiab, et tihedamast koostööst oleks pigem kaotada kui võita. Inflatsioon on madalam ja majanduskasv kiirem ning tööpuudus vaid 2%. Ka tulu- ja käibemaksu määrad on väiksemad ning ?veitsi frank traditsiooniliselt tugev.

Negatiivselt poolelt teeb hääletuse tulemus ?veitsile tõenäoliselt raskemaks Euroopa Liidult erandite väljakauplemise, nagu osalemise Schengeni koostöös, ning võib viivitada kahepoolsete lepingute ratifitseerimist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing