EL ähvardab ka Itaaliat sanktsioonidega

Inno Tähismaa 05. märts 2001, 13:14

Kui möödunud aastal tekitas Euroopa Liidu poliitikute hulgas õudu Austria toonane Vabaduspartei esimees Jörg Haider, siis nüüd nähakse Euroopa uut vaenlast Itaalia parempoolsete liidris ja Itaalia kõige rikkamas mehes Silvio Berlusconis, vahendab Postimees Online raadiojaama .

Itaalia meedias on kired lõkkele puhunud Belgia välisministri Louis Micheli väide, et kui kevadised üldvalimised Itaalias võidavad parempoolsed, on Euroopa Liidul õigus Itaalia vastu välja kuulutada sanktsioonid, nagu siis, kui paremäärmuslased Austrias valitsuskoalitsiooni pääsesid.

Itaalia peaminister Giuliano Amato on kogu selle nädala üritanud meedia kära leevendada. Amato sõnul rääkis Michel vaid kui poliitilise partei esindaja ning öeldu ei väljenda Belgia valitsuse seisukohti. Viimaks liitus Amatoga ka itaallasest Euroopa Komisjoni esimees Romano Prodi, väites, et Michel pole Itaalia parempoolsuse põhiolemusest õigesti aru saanud. Prodi lubas ajalehes La Repubblica, et mingeid sanktsioone EL poolt Berlusconi võidu korral tulla ei saa.

Kui Autsria parempoolne Vabaduspartei möödunud aastal Austria valitsuskoalitsiooni pääses, külmutasid Euroopa riigid diplomaatilised suhted Viiniga, kuna Vabaduspartei vähemusrahvuste poliitika läks vastuollu Euroopa Liidu põhiprintsiipidega. Sanktsioonid lõpetati mullu septembris.

Paljud itaallased toetavad parempoolseid, kuna arvavad, et kord riigis on lootusetult käest ära. Kuritegevus on tõusuteel, iga nädal maabuvad Itaalia rannikul laevad sadade immigrantidega, lokkab korruptsioon. Arvatakse, et vasakpoolsed pole nendes küsimustes midagi ära teinud. Üha rohkem itaallasi loodab, et parempoolne valitus seab korra riigis jalule.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing