Valitsus takistab hullulehmatõve jõudmist Eestisse

Inno Tähismaa 05. märts 2001, 18:27

Peaminister Mart Laar ütles täna riigikogu liikme Urmas Lahe hullulehmatõbe puudutavale arupärimisele vastates, et valitsus on astunud mitmeid samme, et takistada nimetatud taudi jõudmist Eestisse, teatas valitsuse pressitalitus.

Hullulehmatõve siseriikliku leviku tõkestamiseks keelas põllumajandusminister 12. jaanuaril kasutada loomset proteiini mäletsejaliste söödas, välja arvatud piim ja piimatooted. Lihakondijahu täieliku keelustamise majanduslike tagajärgede väljaselgitamisega Eesti põllumajandusele tegeleb põllumajandusministeerium.

Valitsuse 12. detsembri korraldusega on moodustatud hullulehmatõve valdkonnaga tegelev komisjon, mille eesmärk on asjaomaste ametkondade koostöö korraldamine tõve ärahoidmiseks.

Komisjon otsustas, et hullulehmatõve ennetamise meetmetest on esmatähtis loomsete jäätmete käitlussüsteemi rajamine hiljemalt aastaks 2003.

Loomatauditõrje seaduse alusel kehtestatud iga-aastasele riiklikule tauditõrje programmile tuleb kõiki närvinähtudega haigestunult hädatapetud või hukkunud loomi uurida marutaudi ja hullulehm tõve suhtes. Lisaks uuritakse seire korras 100 looma aju. Põllumajandusministeerium on esitanud valitsusele ettepaneku hullulehmatõvega seotud uurimuste täiendavaks finantseerimiseks ning vastava labori väljaarendamiseks.

Eestis on kohustus uurida kõiki närvinähtudega hukkunud ja hädatapetud veiseid 1998. aastast. Tänaseni ei ole ühtki hullulehmatõve positiivset veist avastatud. Lammaste ja kitsede puhul sarnase kuluga haigusjuhte ei ole samuti Eestis avastatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing