Eestil pole eeldusi BMW tehaseks (investeeringuagentuuri avaldus)

Inno Tähismaa 12. märts 2001, 15:07

Järgneb Eesti Välisinvesteeringute Agentuuri avaldus:

Iga suure investeerimisprojekti puhul on kaks küsimust - millised on eeldused projekti õnnestumiseks antud riigis ja juhul kui eeldusi jääb väheks, siis kuidas antud riik soodustuste toel puudused enda kasuks pöörab.

Soodustuste-toetuste pool puudutab riikide üldist strateegiat investeeringute kaasamiseks- kas teha erandeid ja anda üksikutele projektidele soodustusi või mitte. Ja kui teha soodustusi, siis missugustele projektidele.

Paljudes riikides on vastu võetud üldine seisukoht ja kinnitatud ka juriidiline raamistik selleks, et välisinvestoritele soodustusi teha. Näiteks Tsehhis antakse soodustusi tootmisprojektidele alates 10 miljonist USD (maksusoodustused, lisaks toetused töökohtade loomise eest ja töötajate koolituseks). Eesti riik on otsustanud minna seda teed, et muuta üldine investeerimiskliima ettvõtjale võimalikult soodsaks, tagades võrdsed võimalused nii välisinvestorile kui kohalikule ettevõtjale. On räägitud ka soodustustest, aga sektorites, kus meil on juba eelis olemas (nt tselluloositööstus).

BMW projekti põhjal võib öelda, et juba esimeses voorus oli meie osalemise õnnestumine küsimärgi all, kuna Eestis puudub autotööstuse tarbeks allhankijate võrk, autotööstuse traditsioonid jne. Iga riik peaks välisinvestorite ligimeelitamiseks võistlema oma kaalukategoorias. Eesti eelised ja prioriteedid on mujal kui autotööstuses, nt infotehnoloogias ja geenitehnoloogias.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing