Firmad peavad oma aktsiad registreerima

13. märts 2001, 08:29

Tänavu jõustunud väärtpaberite keskregistri seaduse kohaselt peavad kõik aktsiaseltsid ennast järgmise aasta lõpuks registreerima väärtpaberite keskdepositooriumis (EVK), kus peetakse arvet aktsiate hulga ja omanike kohta, kirjutab Postimees.

Tõuke seaduse kehtestamiseks andis asjaolu, et kogu maailmas on praegu levimas praktika, kus väärtpaberid on käibel elektroonsel kujul, mis muudab tunduvalt lihtsamaks nendega seotud tehingute tegemise.

?Lisaks sellele muutuvad väiksemaks riskid ning tehingute tegemiseks ja vormistamiseks kuluv aeg,? lausus Tallinna börsi investorsuhete osakonna juhataja Eva Palu.

Palu sõnul on esimesel aastal firmade omanikel võimalik registreeruda tasuta, kuid järgmisel aastal muutub see tõenäoliselt kohustuslikuks.

Registreerimiseks tuleb depositooriumile esitada taotlus, ettevõtte põhikiri, juhatuse liikme allkirja näidis, äriregistri B-kaardi koopia ning aktsionäride nimekiri koos nende väärtpaberikontode numbrite, omatavate aktsiate arvu ja pantidega.

Palu sõnul kontrollitakse esmalt firma ja tema aktsiate kohta esitatud andmeid, misjärel saavad keskregistrisse kantud väärtpaberid endale unikaalse rahvusvaheliselt tunnustatava identifitseerimiskoodi, mis eristab kõiki vastava emissiooni koosseisu kuuluvaid väärtpabereid teistest. Kogu protsess võtab aega ligikaudu viis päeva.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing