GIBBi leping tehti omavoliliselt

14. märts 2001, 08:13

Erastamisagentuuri peadirektori kohusetäitja Jaak Liivik ei täitnud Briti konsultatsioonifirmaga GIBB Eesti Raudtee erastamise nõustamiseks lepingut sõlmides nõukogu otsust kaubelda hinda alla ja mitte tellida GIBBilt töid, kui selle eest tuleb maksta 40 miljonit krooni, kirjutab Postimees.

Postimehe valduses olevate erastamisagentuuri (EEA) nõukogu protokollide kohaselt olid nõukogu liikmed Ants Leemets, Ignar Fjuk ja Toomas Luman vastu lepingu sõlmimisele GIBBiga erastamisagentuuri pakutud tingimustel ja nõudsid hinna alandamist.

GIBBiga lepingu sõlmimise poolt võtsid korduvalt sõna nõukogu esimees, majandusminister Mihkel Pärnoja ning teede- ja sideminister Toivo Jürgenson.

Teede- ja sideministri Toivo Jürgensoni ja majandusministri Mihkel Pärnoja pealekäimisel otsustas nõukogu 30. märtsil 2000, et EEA peab riigihangete ametilt taotlema loa nõustaja palkamiseks ilma riigihankekonkursita ja kutsuma nõustajaks GIBBi.

Ants Leemetsa nõudel soostus Pärnoja kandma protokolli ka nõude, mille kohaselt 40 miljonit krooni nõustamisteenuse eest on liiga kallis hind ja EEA peab seda läbirääkimistel GIBBiga vähendama, vastasel korral GIBBi teeneid ei kasutata.

Sellest hoolimata sõlmis EEA juhtkond ilma nõukogu nõusolekuta 28. aprillil GIBBiga lepingu täpselt neil tingimustel, mida EEA nõukogu 30. märtsil kalliks oli pidanud. Leping jõustus allakirjutamise hetkel, kuid sisaldas klauslit, et nõustamisleping kaotab kehtivuse, kui EEA nõukogu lepingut heaks ei kiida.

GIBB alustas ametlikult tööd 2. mail ja EEA juhtkond esitas lepingu nõukogule heakskiitmiseks alles 8. mail. EEA põhjendas lepingu heakskiitmise vajadust nõukogule muu hulgas ka sellega, et vastasel korral tuleb GIBBile juba tehtud töö eest tasuda 1,7 miljonit krooni.

Otsesõnalise ettepaneku kiita EEA sõlmitud kahjulik leping GIBBiga heaks tegi 8. mai 2000 koosolekul teede- ja sideminister Toivo Jürgenson. EEA nõukogu kiitis lepingu heaks häältega 7 poolt ja 3 vastu. Sõnavõttudes avaldasid lepingu heakskiitmisele vastuseisu Toomas Luman, Ignar Fjuk ja Ants Leemets.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing