Ekspert: e-valimisi võimatu usaldusväärselt läbi viia

16. märts 2001, 17:14

Väidan, et liigne entusiasm on ennatlik ja e-valimiste temaatika liialt problemaatiline, et seda kiirete ja karmide seadusandlike ja tehnoloogiliste kirvehoopidega lahendada saaks, kirjutab esmaspäevases lehes Äripäeva kolumnist ja AS Privador töötaja Jaanus Kase.

E-valimised tähendavad sisuliselt, et häälte kogumiseks, lugemiseks ja edastamiseks kasutatakse ainult elektroonilisi meetodeid seniste hääletussedelite asemel. Põhimõtteliselt võib eristada kolme tüüpi e-valimisi. Esimene neist tähendab 'valimisautomaatide' paigaldamist valimisjaoskondadesse, teine 'valimiskioskeid' käidavates kohtades sarnaselt pangaautomaatidele. Mõlemal on oma head ja vead, kuid neid ühendab 'pabervalimistest' märksa madalam usaldusväärsus.

Kolmas e-valimiste tüüp, Internetivalimised, kuhu ka Eesti suundumas, on praktiliseks kasutuseks hoopis kõlbmatu. Liig palju on küsitavusi näiteks protsessi terviklusest, usaldusväärsusest ja rünnetest. Kuidas kindlustada, et mu häält minu nimega ei seostata? Või et ma mitu korda e-valida ei saa? Või et mu hääl 'süsteemi uuendamise käigus' kaotsi ei lähe? Või et ma oma vanaema eest ei hääleta? Küsimusi on palju, vastuseid paraku veel mitte.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing