PM: euroreferendum tuleks korraldada pärast riigikogu valimisi

19. märts 2001, 08:16

Eesti erakondade tõdemus on, et tulevane referendum Euroopa Liiduga ühinemise küsimuses on märk suutlikkusest sisepoliitilise kisma kõrval välispoliitikas kokku leppida, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Siiski näib kindel olevat ainult üks: referendum tuleb. Millal, mis küsimusega ja kas see on ülepea kooskõlas põhiseadusega, on aga tõesti lahendamist väärt ülesanded.

Erakondade mõte korraldada referendum pärast liitumiskõneluste lõppu, kuid põhimõtteliselt enne liitumislepingu allakirjutamist, on võibolla kantud heast tahtest, kuid siiski kaheldava väärtusega.

Sündmuste praeguse arengu juures on äärmiselt tõenäoline, et Eesti jõuab läbirääkimistega ühele poole 2002. aasta kevadel.

Referendumi korraldamine suvel 2002 looks väga pingelise ja samas küllalt kummalise sisepoliitilise olukorra. Enamik parteisid näikse vähemalt praegu Euroopa Liidu poolt olevat ja referendum ei tohiks seetõttu tugevaid erakondadevahelisi tõmblusi tekitada.

Kuid kohe seejärel peavad erakonnad mobiliseerima end teiste erakondade - nendest enamikuga oldi enne ju samas paadis - tümitamisele. Sest tulevad kohalikud ja seejärel veel Riigikogu valimised.

Seetõttu oleks tark korraldada referendum ikkagi pärast järgmisi riigikogu valimisi, arvab Postimees.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing