EPL: BMWd ei tule, üritame edasi

20. märts 2001, 08:15

Eesti lähiajaloo suurimaks masinatööstuslikuks saavutuseks jäävad endiselt Talleksi ekskavaatorid, sest paljuräägitud BMW tehast siia ei tule, kirjutab Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

Tõenäoliselt ei olnud BMW äraütlemise peamine põhjus see, et väljapakutud asukohad ? Jüri ja Muuga sadama piirkond ? ei vastanud täpselt projekti tehnilistele parameetritele. Kindlasti ei olnud tehasest ilmajäämise põhjus ka see, et majandusministeerium projekti vahendanud Willi Martensi kõrvale lükkas. Rohkem ikka see, et Eesti pole sarnaste projektidega hakkama saamiseks veel valmis.

Eestis puuduvad ju tõsiseltvõetavad autotööstuse traditsioonid erinevalt enamikust teistest Ida-Euroopa riikidest. Traditsioonide ja kogemuste puudumine tähendab, et 2500 sobiva kvalifikatsiooniga inimest, kes BMW kavandatavas tehases tööle peaksid hakkama, oleks siit päris raske leida.

Et Eesti pakkumine sellest hoolimata kohe prügikasti ei lennanud, tähendab, et muude näitajate ? poliitilise ja makromajandusliku stabiilsuse, maksusüsteemi, tööjõu hinna jms poolest on Eesti täiesti konkurentsivõimeline maa.

Niisiis ei tasu eestlastel BMW bosside äraütlemise tõttu oma riigi pärast häbi tunda ja nurka tõmbuda. Vastupidi ? tasub edasi üritada, uusi suurprojekte otsida ja nende pärast võidelda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing