PM: uut riigieelarvet ähvardab valimislubaduste täitmise surve

20. märts 2001, 08:19

Riigieelarve kokkuseadmine paneb poliitikud igal aastal otsekui köieltantsija rolli, kes peab nõudliku publiku silme all tasakaalu leidma ja hoidma, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Tuleva aasta eelarve puhul on see veelgi raskem, sest see on eelviimane eelarve enne järgmisi valimisi ning surve kaks aastat tagasi antud lubaduste täitmiseks kasvab.

Oma osa pealtnäha kasvavast eelarvenumbrist sööb paratamatult inflatsioon. Teiseks seisavad Eesti riigi ees kohustused, mis neelavad järjest suurema osa eelarvest - näiteks kaitsekulutuste kasv kahe protsendini SKTst või kogu Euroopa Liiduga ühinemiseks vajalike kulutuste pakett. Seega on pigem oodata kokkuhoiu pitsituse tugevnemist.

Koalitsiooniparteid on mitmed oma prioriteedid tulevaks aastaks juba nimetanud. Nagu on erinev kolmiku osapoolte valijaskond ja maailmavaade, lähevad lahku ka nende eelistused, ulatudes Mõõdukate kõige sotsiaalsema suunitlusega soovidest kuni Reformierakonna pigem e-ühiskonnale ja madala maksukoormuse säilitamisele keskenduvate plaanideni.

Postimees ei arva, et riigieelarve peaks olema nagu supiköögi katel, mis kustutab hetkeks hädasolija nälja, kuid ei lahenda probleemide olemust. Küll aga peavad eelarvest selgelt paistma riigi prioriteedid. Ning need peavad suutma mõistlikul kombel kokku viia nii tuleviku kui ka tänase päeva vajadused, et juba saavutatu ei takerduks sotsiaalsete probleemide sasipuntrasse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing