EPL: Eesti peaks laenamisega ettevaatlik olema

26. märts 2001, 07:44

Kui Eesti riik lähiaastail uusi laene ei võta, kahanevad tema välislaenude iga-aastased intressi- ja tagasimaksed 2004. aastaks peaaegu poole võrra, kirjutab Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

Sellele joonele jäämine ? et riik võtab laenu tagasihoidlikult ? tähendaks madala riskiga arengutee valikut. Ent julgelt laenu võttes oleks vähemalt teoreetiliselt võimalik Eesti arengut veelgi kiirendada.

Julget laenuvõtmist pooldavaid huvigruppe valitsuses ja valitsuse ümber jätkub. Laenuraha eest tahetaks ehitada küll uusi teid, küll kaitsta keskkonda, küll edendada haiglaid ja haridusasutusi jne. Nii muutuvat Eesti ärikeskkond atraktiivsemaks ja riik muidu ka elamisväärsemaks.

Kuid ?anss, et osa suurte laenude toel välja ehitatud infrastruktuurist hiljem suhteliselt kasutuks osutub ja laenude tagasimaksmine raskeks muutub, pole sugugi tühine. Eriti kui meenutada, et Eesti on kahaneva elanikkonnaga maa.

Praegu pole Eesti maanteed, haridusasutused, haiglad ja muu sarnane infrastruktuur nii viletsas seisus, et kasutada ei saaks teist strateegiat: luua soodne ärikeskkond maksude, seaduste, bürokraatia jms poolest ning finantseerida ?kõva? infrastruktuuri arendamist regulaarsetest maksutuludest.

Vähesel määral ? nagu seni ? võib muidugi laenu ka võtta. Nii on risk, et Eestist saab kunagi midagi poolenisti mahajäetud Disneylandi taolist, palju väiksem. Vanasõna ?võlg on võõra oma? pole tänapäevalgi kehtivust kaotanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing